אודות הטיול בנחל משמר

מרום 500 מ' בסמוך להר חולד, משתפל לו נחל משמר אל עבר ים המלח. נחל משמר הינו אחד הנחלים הקצרים במדבר יהודה ואורכו כ-12 ק"מ בלבד. הנחל מתחתר בבמת השוליים המזרחית  ויוצר מעוק  שאינו עמוק במיוחד ועד לעזיבתו את מצוק העתקים והמשכו לים המלח.

חלקו המרשים של הנחל הינו החלק העובר בתוך המעוק ואורכו כ-2.5 ק"מ.

מקור שמו של הנחל מתרגום שמו בערבית. בתוך כך הוא מבצע צניחה של כמעט 800 מטרים.

אפשרויות טיול בנחל משמר

איך מגיעים: נוסעים לכיוון מצדה על כביש מס' 90, פונים בדרך עפר המסומנת אדום מערבה לאחר הק"מ 235 ונוסעים על הדרך כשני ק"מ.

את נחל משמר ניתן לבצע במספר אופנים:

1. מסלול ארוך  – המגיע לרמת המדבר ומשם ישנן אפשרויות רבות. ההתחלה החניון הלילה על ס"ש אדום ובנקודת המפגש עם ס"ש כחול לבחור את הדרך הקלה – להמשיך על ס"ש אדום או לבחור ללכת בתוך המעוק לאורך ס"ש כחול.

לאחר המפגש של שני ס"ש ביציאה מהמעוק ממשיכים על ס"ש אדום לעבר מעלה משמר. מעלה משמר הנו אחד המעלים הקשים ביותר.

2. מסלול קל – הליכה קלה לאורך ס"ש אדום והגעה עמו למערת המטמון ולעין משמר, אורך המסלול הלוך חזור כ-10 ק"מ.

3. המסלול המומלץ – הליכה על ס"ש אדום, לאחר 1.75 ק"מ מגיעים לפיצול שבילים עם ס"ש כחול לבחור בכחול, להמשיך בתוך המעוק עד למפגש עם ס"ש האדום ולהמשיך לעבר עין משמר ומערת המטמון. החזרה הינה קלה לאורך ס"ש אדום. אורך המסלול כ-13 ק"מ.

כשני ק"מ של נסיעה על דרך עפר מסומנת אדום נגיע לחניון לילה מזרחי ולמחסום, כאן נחנה את המכוניות. אזהרה: המקום מועד לפריצת מכוניות ומן הסתם ע"י העובדים הנמצאים בשטח הקידוח המצוי במקום.

נלך על  השביל המסומן אדום, שביל זה עולה  מגובה 296- באופן מתון ולאורך ערוץ הנחל. ההליכה נוחה ברובה ונמשכת כ-1.75 ק"מ.  לאורך הנחל נוכל להבחין צמחייה אופיינית ודומיננטית: שיטת הסוכך ובעשרות שיחי ,שיח אברהם" הפזורים לכול אורכו.

בהגיענו לפיצול השבילים אדום וכחול נבחר את המסלול המסומן כחול ונעלה בערוץ הנחל המתחתר ויוצר מעוק. חלקו המעוקי של הנחל מורכב ממסלע גיר קשה הנם שריד  לימת הלשון הקדומה שים המלח הוא תוצר צעיר שלה.

סלעי הגיר יוצרים נוף מעוגל בצבע אפרפר ולאורך המעוק נוצרו מספר מפלונים. הגבים הצמודים למפלונים אלו מחזיקים מים במהלך רוב ימות השנה וחצייתם בשחייה. נקודות המעבר אינן משופעות ביתדות אחיזה  לנוחיות המטיילים ולעתים המעבר מצריך זהירות מרבית.

גב עם מדרגות חצובות בסלע ומעליו מספר לא מבוטל של יתדות מתכת יסמנו למטייל שנקודת היציאה מהמעוק קרבה והולכת. את ס"ש האדום נפגוש יורד על הרכס מימין. מכאן ניתן לחזור לאורך המסלול האדום בדרך נוחה וקלה לעבר נקודת ההתחלה ואו להמשך לעבר: מעלה משמר, עין משמר ואו מערת המטמון.

חזרה מומלצת הליכה על המסלול המסומן אדום.

פרטים אודות הטיול

ציוד נדרש

ניווט באמצעות וייז

ניווט באמצעות גוגל מפות

לחצן 2