אודות המסלול

המסלול מתחיל  מחניון נחל דישון ובחציית כביש מס' 899. לאחר חציית הכביש השביל מסומן על דרך עפר נוחה ורחבה וחוצה את הנחל עוד מס' פעמים. קטע הליכה זה מסתיים במתחם המשאבות ולאחר הפנייה שמאלה נראה מתחם הקבר של הנביא ישעיהו בן אמוץ מימין. הליכה קצרה, ומגיעים לעין ערבות. המעיין נובע מתוך הקיר, (נכון להיום 02-2018) המעיין מכוסה בצמחיית פטל ולא ניתן לראותו. בסמוך לנביעה נחפרה בריכה קטנה בה נראים דגים שוחים. בחלוף עשרות מטרים בודדים מגיעים למעבר מתחת לכביש מס' 899 (חצייה שנייה של הכביש אך הפעם במעבר תחתי). למעבר ניתן להגיע בשתי דרכים: לרדת מעט לפניו ולחצות את הערוץ או להמשיך עם השביל ולהגיע למעבר מצפון (בדרך זו הירידה למעבר לאחר הגשם בוצית ומסוכנת). לאחר המעבר השביל ממשיך על דרך עפר נוחה וחוצה את הנחל עוד מספר פעמים לאחר החורשה הנמצאת לשמאלנו מגיעים למתחם נופש בטבע ולמפגש הנחלים עם יובליו של נחל גוש חלב. מנקודה זו השביל הופך לדרך עפר נוחה ורחבה ומגמת עלייה עד לכניסה ליער ברעם (יער לאה ויצחק רבין). ההליכה ביער במגמת עלייה ונוף מסתורי שיוצרים הטחבים והחזזיות על הסלעים וגזעי העצים, הנוף מקבל עוצמה ודרמטיות לאחר הגשם.

לאחר היציאה מהיער השביל ממשיך על דרך עפר ברורה ונוחה (לאחר גשם עלולה להיות בוצית ביותר) עד לסוף המסלול.

את המסלול מחניון נחל דישון לצומת חירם ניתן ללכת גם מדרום לצפון ומגמת המסלול תהה ירידה מתונה.

פרטים אודות הטיול

ציוד נדרש

ניווט באמצעות וייז

ניווט באמצעות גוגל מפות

נחל דישון

נחל דישון הוא אחד מאגני הניקוז הגדולים בגליל העליון המזרחי. יובליו מגיעים מגבול הלבנון ועד מורדות הר מירון, האגן כולו נמצא בתחום מדינת ישראל. בין יובליו היותר ידועים נמנים נחל אביב, נחל צבעון ונחל גוש חלב, כולם מסלולי טיול מוכרים וחשובים. אורכו כ-26 ק"מ. שטח אגן הניקוז שלו חושב משום מה יחד עם שטח אגן הניקוז של נחל חצור. שטח האגן  המשותף הזה הוא 96 קמ"ר, מן הסתם רובם בנחל דישון.
בנחל נובעים מספר מעיינות. הגדול שבהם, עין אביב. מימיו נשאבים ע"י חברת מקורות ומצטרפים למי מעינות עינן באספקת מי השתיה לאיזור.
הנחל הוא חלק משמורת טבע שבה נופי הרים, מצוקים וצנירים (מצוק בצורת צינור). יש בו עצי חורש ים תיכוני כגון השקד קטן העלים, ערבות ועוד. בעונותיהם פורחים כאן לפחות שלושה מיני כרכום ומיני סחלבים, עריוני צהוב וגביעונית הלבנון. גם עופות דורסים ואחרים, ובעלי חיים האופייניים לנופי החורש הים תיכוני ניתן לראות כאן, אם כי כמו בכל הארץ, גם כאן כל אלה נתונים ללחץ ולעקה הנגרמים מהפיתוח בידי האדם.
באגן הדישון מסלולי טיול רבים ומשמעותיים. בהם יער ברעם, בית הכנסת העתיק בגוש חלב, נחל אביב על תופעות הטבע שבו ועוד. בחלקו התיכון, בין גשר עלמה לעמק החולה ניתן לנהוג ברכב שטח על דרך עפר המקבילה לערוץ. גם רכב רך יעבור כאן אם הוא גבוה מספיק ואם נהגו מיומן מספיק. לא מומלץ לנסות זאת בימי גשם ובוץ.