כשמה כן היא, סתוונית היורה היא גיאופיט רב-שנתי הפורח בהמוניו בסתיו. היא סוג הכולל מספר מינים (עשרה בארץ) שנמנה עד לפני מספר שנים עם משפחת השושניים.

ממש כסתוונית עצמה גם הפקעת שלה קטנה ועדינה, קוטרה נע בין 1.5-2.5 ס"מ, והיא מאורכת מעט כשורש גזר קצר. בכל שנה תידלדל הפקעת וחדשה תצמח מעליה. זו תפתח שורשים אלסטיים שימשכו אותה לגובה והזווית הנכונה. בניסויים שנעשו בפקעות נשתלו פקעות בזוויות שונות, וכולן נעו בחדשי החורף והתמקמו נכון עד האביב.

כפקעות אחרות היא מכילה רעל חזק, כנגד מזיקים. אותם רעלנים קיימים גם בפקעות של סוגים אחרים, ומשמשים ברפואה ובמדע. על כל פנים ישנם מספר מזיקים שעמידים בפני הרעל.

הסתוונית פורחת מאוק' עד דצמ', לסתוונית 6 עלים בצבע סגול עדין היוצאים ישירות מן הפקעת ובולטים בין 3 ל-6 ס"מ מעל לקרקע. מפקעת אחת יכול לצמוח פרח בודד או קבוצת פרחים (כ-10), הפרחים דו מיניים, האבקנים צהובים ובסיסם כהה ועשיר בצוף. העלי מתפצל ל-3 ובזאת נבדלת הסתוונית משאר סוגי משפחת השושניים.

עלי הסתוונית עדינים ומזדקרים כקרניים זקופות מתוך השורש. את הסתוונית נמצא ממדבר יהודה וים המלח וצפונה בארץ בשטחי בתה וגריגה.