סיורי חג המולד – סיורי כריסמס – 24-12-2024

תוכנית סיורי חג המולד – סיורי כריסמס בנצרת ובירושלים

  • סיור בנצרת: נפגשים בשעה 16:00 בכיכר ליד כנסיית הבשורה הקתולית הנמצא על רחוב פאולוס השישי.
  • לאחר המפגש עם המדריך; המטיילים יקבלו סקירה רחבה על ראשית הנצרות ועל ישו.
  • בסביבות השעה 16:30 נצפה בתהלוכה ססגונית (קיום התהלוכה מותנה במזג האוויר).
  • טיול ברחובות העיר המקושטים שלבשו חג.
  • ביקור במעיין העיר, ובכנסיית הבשורה האורתודוקסית. צפייה בעץ האשוח המקושט הגבוהה במזרח התיכון (המשך הדרכה על חגי האור ועל הכריסמס).
  • סיור בדוכני הכריסמס מרקט.
  • כניסה למיסה החגיגית בכנסיית הבשורה הקתולית.
  • הכניסה למיסה באמצעות הזמנות. כמות ההזמנות מוגבלת, נא להקדים את הרשמתכם ולהבטיח את מקומכם.
  • סיורי חג המולד – סיורי כריסמס בירושלים.

באם צפוי גשם ביום הסיור הסיור יתקיים ונדרש להצטייד במטריות

אודות החג

חג המולד חל ב-25 בדצמבר, זהו התאריך שבו, על פי המסורת הנוצרית נולד ישוע מנצרת. ללידתו של ישוע משמעויות נרחבות הרבה מעבר לחגיגת יום הולדת. ומשום כך, במשך תשע-עשרה מאות צבר החג הקשרים תרבותיים ענפים.

מסורות שונות דבקו בו וחילחלו אל התרבות החילונית, ואף ליהדות. בנצרות המערבית זהו החג הראשון בחשיבותו, בנצרות המזרחית הוא שני לחג הפסחא. משמעות הולדת המשיח בנצרות היא פעולת החסד האולטימטיבית של האל, שמחליט להתגלם בבשר להתהלך בין בני האדם ולהורות להם את הדרך.

מקור החג

הנצרות המוקדמת שאבה את השראתה מן התרבות היהודית והרומאית, וכך גם החג: הברית החדשה אינה מציינת תאריך לידה. אולם אי אפשר שלא להבחין בסמיכות הזמנים בין 25 בדצמבר, ל-21 בו, היום הקצר בשנה (בחלקו הצפוני של כדה"א), וה-1 בינואר ראש השנה בלוח הגרגוריאני.

על פי הלוח היוליאני (שקדם לגרגוריאני וטרם הוכנסו בו שינויים), נפל היום הקצר בשנה ב-25 בדצמבר: יום 'מולד השמש' שממנו הולכים הימים ומתארכים הוקדש לאל סאטורן, ומאוחר יותר להליוס – אל השמש. מולד השמש התגלגל בנצרות למולד האור האלוהי הגובר על החושך.

בנצרות עצמה חגגו את 'חג ההתגלות' שנחגג היום עדיין ב-7 בינואר. והלה התגלגל רק בשלהי המאה הרביעית לחג לידת ישוע.

חג האור ביהדות

היהדות יצרה בסמיכות תאריכים את חג החנוכה. אם ניתן את דעתנו לכך, יכולנו לגבש ואריאציות שונות של הנצחת חנוכת המזבח ע"י יהודה המקבי, ובכל זאת נוגע החג בסוגיית האור, והקונספט הגרכו-רומי משתמר אצלנו בשיר 'באנו חושך לגרש' במילים: "סורה חושך הלאה שחור, סורה מפני האור".

ליטורגייה

בפלגים השונים בנצרות נחוג החג בתאריכים שונים בשל שוני בלוחות השנה, אך בכל הפלגים זהו יום של התכנסות משפחתית, הכולל סעודת חג מסורתית, והצבה של עץ אשוח המסמל את התחדשות החיים. את העץ נוהגים לקשט באבנים טובות או במנורות.

זהו מנהג שהושאל לנצרות מן הדת הרומאית, ואולי הושפע גם מן החנוכיה: אלמנט בעל 'ענפים' העומד במרכז החדר ומפיץ אור.

שמו האנגלי של החג כריס-מס פירושו: מיסת המשיח. בערב חג המולד נוהגים לערוך טקסים הכוללים תפילות ומזמורים. הנוצרים נוהגים להעניק מתנות איש לרעהו, על שום המתנה שנתן האל לאנושות בהולדת ישוע.

בארצות אירופה וצפון אמריקה נהוגים 2-3 ימי חופשה סביב החג, ובמאות האחרונות אנו עדים לתופעה הולכת ומתעצמת של 'כריסמס שופינג', מעין בולמוס קניות חריג ואינטנסיבי.

מוקדי החג בארץ

בארץ יש לחג היבטים רבים, בשל העובדה שמקום ההולדת הוא בית לחם, ושהטקס בכנסיה מועבר בשידור חי לכל קצוות תבל. תיירים רבים מגיעים לארץ ע"מ לנכוח בטקס, ונסוכה עליו אווירה של רוח טובה חוצת גבולות ועמים.

בברית המועצות אומץ מנהג עץ חג-המולד לערב ראש השנה האזרחית, כחג קומוניסטי. מאחר שנותק מן הנצרות, הוא אומץ ע"י יהודים רבים יוצאי חבר העמים, המציבים בביתם עץ אשוח בשבוע האחרון של השנה האזרחית.

ניתן להזמין את הסיורים כקבוצה מאורגנת – סיורי חג המולד – סיורי כריסמס.

פרטים אודות הטיול

ציוד נדרש

ניווט לחנייה באמצעות וייז

ניווט לחנייה באמצעות גוגל מפות

ניווט לנקודת המפגש באמצעות גוגל מפות