אודות נחל קדש

נחל קדש אחד הנחלים הקצרים בגליל העליון, אורכו כ-5 ק"מ בלבד. הנחל מתחיל ברום 450 מטר מעל לפני הים בסמוך לאתר תל קדש, ומסתיים בעמק החולה.

הנחל מטויל בחלקו בלבד, ניתן לטייל בו ממצודת כ"ח ולצאת בכביש מס' 886, או לבצעו בכיוון ההפוך.

אודות המסלול

טחבים וחזזיות

אורכו של המסלול בנחל קדש כ-2 ק"מ. המסלול מסומן הן בסימון שבילים והן בסימון של שביל ישראל.

המלצתי ללכת את המסלול מכביש מס' 886 ולסיים במצודת כ"ח. לאחר גשם המסלול חלק ומסוכן למעבר.

מסלול מעגלי

מומלץ להחנות את הרכב בחנייה במצודת כ"ח, לצאת לכביש, לפנות ימינה ולאחר הליכה קצרה לפנות ימינה לכביש מס' 866 הליכה של כ- 200 מטר ובצד ימין כניסה למסלול, יורדים לערוץ בהמשך עולים בערוץ ומסיימים במצודת כ"ח.

תיאור המסלול

בסמוך לכביש נמצא מעבר מטיילים, לאחר שחולפים דרכו, בחלוף כמה עשרות מטרים מגיעים לירידה בחלקו הקניוני של הנחל. מומלץ לרדת בזהירות יתרה ולהביט לנוף הנחל הפרוש לרגליכם.

בסוף הירידה ישנו קטע הליכה קל יחסית עד למזלג ואדיות. במזלג פונים ימינה ומתחילים במגמת עלייה. בחלקו המסלול עובר על בולדרים ובחלקם הוצבו דרגיות, בחלקו הוא נע על שביל צר.

לאחר גשם החזזיות והטחבים מתעוררים לחיים, והכל מכוסה במעטה ירוק מרהיב. לאחר שנותר כ-900 מטר לסוף, השביל יוצא מהנחל, משלב זה הולכים על הגדה, במגמת עלייה מתונה ביותר. הסיום במצודת כ"ח.

קדש נפתלי

האתר המכונה קדש נפתלי המזוהה עם עיר המקלט המקראית, אינו מזוהה בוודאות. חוקרים סבורים שהעיר המקראית נמצאת בסמוך לעיר טבריה ואו להר תבור.

משה בהיותו במדבר, ציווה על בני ישראל להקים שש ערי מקלט; שלוש בעבר הירדן המזרחי ושלוש בארץ ישראל. קדש היא אחת מהשלוש שצוו להיבנות בארץ ישראל המערבית.

ערי מקלט הוקמו להגנה על רוצחים בשוגג מפני נקמת דם. בנוסף לשש ערי המקלט המרכזיות, כל ערי הלווים שימשו כערי מקלט, סה"כ היו 48.

חזזית

חזזיות

החזזית היא סמביוזה של שני מיקרואורגניזמים; פטרייה ואצה. הפטרייה מספקת לאצה זרחן אותו היא קולטת מהקרקע ואילו האצה מספקת לפטרייה לחות לצורך קיומה.

שני היצורים יכולים להימצא שנים במצב של תרדמת. מיד לאחר הגשר הם מתעוררים במהירות ומשלימים מחזור התפתחות והתרבות.

ניווט באמצעות וייז

ניווט באמצעות גוגל מפות