אודות הטיול בנחל צאלים עליון

הצעה לטיול בנחל צאלים עליון מחניון ברכת צפירה לעין נמר

הגישה לחנין ברכת צפירה הינה דרך אפשרית לנסיעה בכלי רכב פרטיים. ניתן להשאיר את כלי הרכב בחניון כפר הנוקדים ומשם לבצע הקפצה ברכב שטח ואו ללכת את הדרך ברגל. מרחק ההליכה הינו 3.2 ק"מ.

המלצתי ללכת על ס"ש הכחול מס' 11140 לעבר הר נמר, לרדת את מעלה נמר ס"ש ירוק מס' 11132, להמשיך עם ס"ש האדום 11124, ולסיים עם ס"ש כחול מס' 11138.

המלצה אזהרה למטייל בנחל צאלים

המסלול הינו אחד המסלולים הקשים ביותר בארץ אם לא הקשה מכולם. במהלך המסלול צפוי למטייל ירידות ארוכות ותלולות ועליות תלולות ביותר. לקראת סיומו מגיע המטייל לעלייה תלולה ביותר ומסוכנת ביותר! במקום זה נהרגו המטיילים עמרי ועילאי ניר בדצמבר 2016.

הירידה במקום זה הינה גובלת בסכנת נפשות. המלצתי לבצעה בעלייה. ביצוע המסלול בירידה, מומלץ אך ורק למטיילים מנוסים ביותר. העלייה עצמה מסוכנת ותלולה ובחלקים ממנה משטחי העמידה צמודים לסלע וצרים ביותר.

מחניון ברכת צפירה ישנן שתי אפשרויות: א. להמשיך עם דרך העפר המסומנת שחור אך הארוכה שנמשכת כ-1.2 ק"מ. ב. להמשיך עם ס"ש הירוק המעפיל לעבר הרכס ויורד בצידו השני. דרך קצרה אך עם ירידה תלולה בחלקה האחרון.

באם בחרתם בדרך המסומנת ס"ש שחור ואו בשביל המסומן ירוק תגיעו לדרך העפר ולס"ש השחור, הליכה קלה על דרך העפר של כ-500 מטר והדרך מגיעה לברכת צפירה. הבריכה נמצאת מצד שמאל והגישה אליה מותנת בגובה המים. משמאל נמצאת בריכה נוספת המשמשת להשקיית הצאן.

המשך על דרך העפר המסומנת שחור ועד לפיצול שבילים עם ס"ש הכחול מס' 11140. השביל יורד לעבר הפתחה כ-600 מטר. ההליכה בעפתחה נוחה וכעבור כ-500 מטר השביל עוזב את הערוץ ומעפיל לעבר הר נמר. העלייה ארוכה ומוגדרת כבינונית בדרגת הקושי, ונמשכת למעלה מ-1 ק"מ.

מסוף העלייה ועד למפגש שבילים עם ס"ש האדום הדרך נוחה ונמשכת כ-1.3 ק"מ. המשך הדרך המסומנת אדום  ועד למפגש שבילים עם ס"ש הירוק הינה דרך נוחה להליכה.

המשך הדרך על ס"ש הירוק וכעבור דקות בודדות השביל יורד במעלה נמר. הירידה נחלקת לשניים: חלקה הראשון תלול וקשה לירידה עד למפגש עם ס"ש כחול. מנקודה זו הירידה מתמתנת מעט ובהמשך הופכת לתלולה ביורדה לעבר נחל צאלים. הירידה נמשכת כשעה נטו.

השביל הירוק פוגש את השביל המסומן אדום, ומרחק הליכה קצר והדרך מגיעה לעין נמר תחתון. הבריכה נמצאת בתוך הבולדרים ומקבלת את מימיה מעין נמר עליון. המקום מתאים לעצירה ולרחצה (המים בו קרים ביותר). זמן הליכה נטו 02:45

מעין נמר תחתון השביל פונה שמאלה ומעפיל בצורת פרסה לעבר עין נמר עליון מרחק של 300-400 מטר. המשך המסלול עם ס"ש שחור. המסלול עובר בתוך חלל הנפער בין הבולדרים ויש לעוברו בזחילה! בצידו השני נמצאת בריכה נוספת, מקום יפה ומתאים לחנייה.

השביל השחור מעפיל בתלילות לעבר הגדה, עלייה קצרה. הדרך מגיעה למפגש שבילים עם ס"ש כחול ויש לפנות בה שמאלה.

הדרך מסומנת  לאורך הקניון שיוצר נחל צאלים והמראה מרהיב ביופיו. המסלע בחלק זה הינו סלע דולמיט שהנחל התחתר בתוכו. ההליכה על שביל נוח יחסית להליכה ובמגמת עלייה מתונה.

בחלוף כ-4 ק"מ השביל יורד לעבר הערוץ ומגיע לבריכת נעמה. בריכה (גב) גדולה המחזיקה מים ברוב השנה וצמחיית נחלים התפתחה בצמוד.

חוצים את הערוץ בשבת הבריכה ומעפילים לגדה המזרחית. מרחק הליכה קצר והדרך יורדת בחזרה לערוץ על גבי מסלע גיר קשה לבן ומרשים. מנקודה זו הדרך נעה קרוב מאוד לערוץ אך על שפתו. הערוץ בחלק זה הינו גיר קשה אפרפר היוצר משטחים מרהיבים, גבים רבים וקירות מרשימים.

מעלה צפירה

כשנותר כ-900 מטר לסוף המסלול עוזבים את הערוץ והשביל פונה לעבר הר צפירה. כשנותר כ-600 מטר לסוף השביל מעפיל בתלילות לעבר הרכס, זה מעלה צפירה. המעלה תלול מאוד בחלקו ויש לנקוט משנה זהירות. לקראת סופו ישנן ידיות אחיזה (דרגיות). זה המקום בו נפלו האב ובנו.

השביל מגיע לשיא הגובה 231 מ' ומשיא הגובה השביל יורד בתלילות לעבר ברכת צפירה הנמצאת משמאל. עד לברכה המסלול השתרע על פני 19 ק"מ, זמן ההליכה נטו 06:00 שעות.

ההגעה לנקודת הסיום מתאפשרת בשתי דרכים (כמו בתחילת המסלול) על דרך העפר המסומנת שחור, או עם השביל המסומן ירוק העולה בתלילות לעבר הרכס.

צמחייה במסלול: בין החודשים פברואר מרץ פורחים בנחל: כוכב ריחני, פרעושית גלונית, פגוניה רכה, נורית, אהרונסונית פקטורובסקי, באשן תמים, ריסן דק, מקור חסידה, ריכפתן.

שני הצמחים: כוכב ריחני ופרעושית גלונית משמשים להכנת תה.

פרטים אודות הטיול

ציוד נדרש

ניווט באמצעות וייז

ניווט באמצעות גוגל מפות

נחל צאלים תחתון

אודות

נחל צאלים הינו אחד הנחלים הגדולים והארוכים במדבר יהודה. הנחל מתחיל סמוך לערד ומסתיים בים המלח. אפשר לטייל בו במספר רב של אופנים, ובחלקים שונים של הנחל. מומלץ ביותר להתעדכן בסימוני השבילים המועדכנים ולהשוות אותם לסימונים הנמצאים במפות הישנות, חלו שינויים רבים.

אפשרויות הטיול בנחל

הגישה לחניון נחל צאלים מכביש מס-90 נוחה ועבירה ביותר אף לרכב פרטי.

הצעה לטיול מחניון נחל צאלים לעין נמר.

מהחניון ניתן לרדת לערוץ הנחל הן עם ס"ש השחור והן עם ס"ש השחור. עם ההגעה לערוץ יש להמשיך עם הערוץ ואו עם הסימן השחור צפונה.

ההליכה בערוץ קשה ולא נוחה על גבי סלעים וחלוקי נחלק בגדלים משתנים. הסימן השחור מתחלף לכחול עם ההגעה לגיא סלעים. תצורת המסלע מרהיבה וגבים פזורים לאורכה.

הס"ש הכחול מתחלף בשחור קצת לפני הפנייה שמאלה לעבר מעלה ענבה. הקטע הבא על ס"ש שחור ועד לס"ש הירוק הנמשך כ-1 ק"מ הינו קשה מאוד להליכה, אין שביל מסודר וההליכה הינה בינות ועל גבי הבולדרים.

בנקודת החיבור עם ס"ש הירוק המלצתי להמשיל וללכת עם השביל המסומן ירוק עד לנקודת החיבור עם ס"ש השחור המגיע מהערוץ -גיא בהק. בנקודה זו אפשר להמשיך עם ס"ש הירוק ולחצות את הערוץ, ניתן להמשיך בצמוד לקיר המצוק הדרומי של הנחל, הליכה קלה ויפה.

בהמשך הדרך תתחבר עם מפגש השבילים השחור והאדום. הליכה קצרה על גבי השביל האדם ואתם מגיעים לבריכה התחתונה של עין נמר. בריכה הנמצאת בתוך הסלעים, המים נקיים וניתן להתרחץ בהם. קור המים עז.

עין נמר מצוי בהמשך הדרך המסומנת אדום משמאל לבריכה ומרחק הליכה קצר.

הדרך חזרה

המלצתי לבצע את הדרך חזרה עם ס"ש האדום עד למפגשו עם הירוק, להמשיך עם ס"ש השחור לקניון גיא בהק ולרדת לתוכו, הקניון המרהיב ביופיו. בגבים לאחר הגשם יש מים בגובה משתנה ונדרש ציוד לחצייה במים.

בהמשך מצוי מפל בגובה של כ-10 מטר ונדרש חבל לירידה. במקום מצוי חבל(03-2017) אך לא ניתן להסתמך על כך. לאחר הירידה מהמפל הערוץ מתרחב והדרך קשה להליכה בחלקה ומסומנת על גבי בולדרים.

הדרך מגיעה לפיצול שבילים: שחור וירוק, המלצתי לעלות בשביל הירוק לעבר מעלה ענבה. הדרך ארוכה מעט מההליכה בערוץ אך קלה ונוחה הרבה יותר.

השביל ממשיך דרום מזרח והעלייה תלולה במעט. מסוף העלייה הדרך עולה ויורדת אך הפרשי הגבהים אינם גדולים עד החיבור עם ס"ש כחול.

הירידה עם השביל תלולה ויש לרדת בזהירות רבה. בסוף הירידה השביל מתחבר עם קצה המזרחי של גיא הסלעים, ומכאן חוזרים לחנייה עם השביל המסומן שחור.

 • Add to Phrasebook
   
  • No word lists for Hebrew -> Hebrew…
    
  • Create a new word list…
 • Copy