אודות נחל ספונים

נחל ספונים

נחל ספונים. נחל אכזב ברכס הכרמל. הנחל מתחיל מערבית למלון יערות הכרמל. מסומן בחלקו בלבד. המשך המסלול לאחר מערת ספונים הינו אתגרי וקשה.

לאורך הנחל מספר מערות קרסטיות בחלקן נמצאו ממצאים מתקופות קדומות.

אודות המסלול

ניתן לטייל בנחל ספונים במספר אפשרויות; שני מסלולים מעגליים, בדרגת קושי קשה ומסלול בדרגת קושי קלה +, מסלול קווי עד למערת ספונים.

ההגעה לנחל ספונים לבאים מדרום; לאחר כ-1.5 ק"מ צפונית לכניסה למושב מגדים מצויה תחנת אוטובוס. הכניסה למסלול עשרות מטרים דרומית לתחנה. ניתן לחנות בכניסה למסלול או לאחר תחנת האוטובוס.

לאחר שעוברים שער ברזל, הולכים על סימון שבילים אדום. ההליכה על דרך עפר נוחה וקלה מרחק של כ-450 מטר. השביל מגיע לשער ברזל נוסף שנדרש לעבור אותו. במקום נמצא עמוד סימון שבילים ושלט הנחייה.

השביל ממשיך עוד כ-300 מטר עד לשרידי המחצבה הישנה. בחלוף כ-100 מטר נוספים נכנסים לחלקו הקניוני של המסלול. המסלול במגמת עלייה כמעט לכל אורכו, למעט קטע קצר של ירידה קלה.

המסלול עובר בחלקו בתוך חורש ים תיכוני, הליכה על מפלונים ובולדרים. בחלוף כ-1.5 ק"מ השביל מגיע למערת נתק הנמצאת מימין. בחלוף עוד כמאה מטר נוספים לפני עמוד ס"ש, מערת ספונים נמצאת מימין.

מערת ספונים

הגישה אל המערה מחייב את עזיבת השביל המסומן וטיפוס קליל לעברה. המערה הינה מערה קארסטית רחבת ידיים, עם מספר חללים. במערה נמצא נטיף גדול שהתחבר לזקיף שנוצר מתחתיו. המערה משמשת כמשכן לעטלפים, בתקופת החריפה חל איסור להיכנס למערה.

אפשרויות הטיול בנחל ספונים

מנקודה זו ישנן מספר אפשרויות להמשך המסלול:

לחזור על עקבותיכם: מסלול קווי באורך של כ-3.3 ק"מ.

להמשיך עם הס"ש הכחול כמסלול מעגלי. אורך המסלול כ-5.7 ק"מ. מסלול זה לאחר שמגיעים למפגש ס"ש וממשיכים עם ס"ש הינו בדרגת קושי בינונית. מנקודת מפגש השבילים מתחילה עלייה תלולה על טרשונים הנמשכת כ-300 מטר. במהלך העלייה נמצאת מערה בצד שמאל.

משיא הגובה ההליכה פחות או יותר על אותו קו גובה ואו במגמת ירידה מתונה. משיא הגובה בחלוף כשני ק"מ המסלול ממשיך על המפנה המערבי של הרכס, מגיעים למערה שעץ חרוב צומח בפתחה. המשך המסלול במגמת ירידה, בחלקה על גבי טרשונים.

בחלוף כ-100 מטר מגיעים לגת עתיקה. לאחריה המסלול ממשיך במגמת ירידה עד לשער הכניסה לשמורה.

הבחירה בחלופה זו ואו בזו שלאחריה בימים חמים הופכת את המסלול לקשה ביותר.

אפשרות נוספת: להמשיך עם הס"ש אדום ובהמשך עם הירוק  לעבר עין ספונים ולסיים בסמוך למלון יערות הכרמל.

פרטים אודות הטיול

ציוד נדרש

ניווט באמצעות וייז

ניווט באמצעות גוגל מפות