אודות הטיול בנחל יתלה

הגם שהנו נחל פחות מטוייל בהרי יהודה, המתחיל באוכף שבין אבו גוש וקרית יערים, ממשיך בין השלוחות של נוה אילן ונטף, ומסתיים מדרום למודיעין.

מציע נחל יתלה למטיילים שפע ואריאציות ומסלולים העוברים באזור התפר בין הרי יהודה לשפלה ומאפשרים תצפית יפה ונרחבת עד מישור החוף. את שמו גוזר הנחל משמה של העיר יתלה שהיתה בנחלת שבט דן ונזכרת במפרט גבולות השבטים בספר יהושע.

את המסלול  ב-נחל יתלה אפשר להתחיל מן הפיתול החד שבכביש היורד אל נטף, בפאתי קיבוץ מעלה החמישה וללכת בנחל החמישה הנשפך אל נחל יתלה. וניתן להתחיל אותו מחוות 'הר הרוח', חוות עיזים ומסעדה כפרית בה ניתן ליהנות משפע גבינות המיוצרות במקום.

משם נמשכת הדרך על גבי שלוחה חשופה ובה כמה מצפורים נאים. אחד המרשימים שבהם הוסדר ע"י הקק"ל והוא מאפשר תצפית מרהיבה של כמעט 360 מעלות.

הנחל בתקופת התנ"ך

בתקופת המקרא מהווה השפלה אזור חיץ בין בני ישראל שגרו בהרי יהודה והשומרון, ונאלצו להתמודד עם חקלאות הררית מסובכת והפלישיתים שחלשו על מישור החוף בזכות 'רכב הברזל'.

הטנקים של תקופת התנ"ך בתצפית ניתן לראות היטב כיצד הזמינה הטופוגרפיה את שני העמים להתעמת זה עם זה באזור השפלה, ביום סביר ניתן לראות היטב את בנייני הענק בתל אביב.

מן השלוחה נרד לנחל. ונפגוש בית חווה שדייריו מתגוררים בשלדי אוטובוסים משם עובר המסלול מחורש אוורירי לדרך רכב ומגיע לקטע קניוני, בו נפגוש מערת נזירים, שהמדרגות אליה נתבלו בשנים.

ניתן לעלות עם קבוצה אך יש לעשות זאת בזהירות מירבית. מרבית ההליכה נוחה, מלבד הקטע הקניוני המחייב זהירות בירידה בסלעים הגדולים.

לאחר שנצא מן המעוק נגיע שוב לדרך רכב. מכאן ניתן לטפס צפון מזרחה ולשוב בחזרה אל הישוב נטף דרך הגדה הדרומית של נחל כפירה, או להמשיך אל מבוא חורון. המסלול עובר בחלקו בשטחי אימונים של צה"ל, והליכה בו בימות השבוע דורשת תיאום עם גורמים ביטחוניים.

המלצות

נזכיר שוב שקיימות ואריאציות שונות למסלול. בין השאר ניתן להתחיל ולסיים בישוב מבוא חורון, ורצוי בכל מקרה להצטייד במפה עדכנית ולעקוב בזהירות אחר כל השבילים והפיצולים.

פרטים אודות הטיול

ציוד נדרש

ניווט באמצעות וייז

ניווט באמצעות גוגל מפות

אפשרויות טיול בנחל יתלה

מסלול מעגלי למיטיבי לכת כ- 12 ק"מ- הגישה לנחל יתלה היא מכביש מס' 425 והמשכו בכביש המוביל לישוב נטף. לאחר כ-2.5 ק"מ פניה שמאלה  "סימון שבילים" אדום.

המשכו בדרך נוף "סימון שבילים"  ירוק, המשך ב"סימון שבילים" כחול חלקו דרך עפר עבירה לרכב והמשכו בשביל עיזים עד לערוץ הנחל. חזרה על דרך עפר "סימון שבילים" שחור, עבירה לכלי רכב. ההליכה על דרך העפר הצמודה לערוץ במגמת עליה מתמשכת, בחלקה האחרון עליה רצופה ותלולה יותר.