נחל חיק

אודות הטיול בנחל חיק

אחד הפרקים הנעימים של שביל ישראל בכרמל הוא נחל חיק. זהו יובל של נחל אלון, שתחילתו בכניסה הצפונית לכפר הדרוזי עספיה, מס' קילומטרים דרומית לנקודה הגבוהה ביותר בכרמל המכונה 'רום כרמל'. המסלול מתחיל בחורשת קק"ל, ובה מספר ספסלי קמפינג, אם עצרנו שם לארוחת בוקר נבחין מיד שכלי רכב העוברים בדרך העפר הסמוכה מפזרים ענני אבק. זאת משום המסלע הקירטוני בחלק זה של ההר. הקירטון בולט לעין בצבעו הלבן, עשוי קלציט דל מגנזיום שונה בהרכבו מן הגיר בכך שחסר את שלב ההמסה ולכן הוא פריך מאוד. הקרקע המפתחת על מסלע קירטוני נקראת רֶנְדְזִינָה והיא אפורה ודלה. כשנתחיל לרדת בדרך העפר הרחבה נוכל לראות בצדיה את האורנים הפורשים את השורשים לצדדים ולכן מתאימים מאוד לקירטון שאינו מחלחל מים.

לאחר כקילומטר וחצי של הליכה נוחה בכיוון דרום מערב, נכנס השביל לתוך חורש. כאן מתחלף המסלע בגיר קשה, ונוכל להבחין מיד בחילוף הצמחיה: את מקום האורנים תופשת חברת האלון המצוי ואלת המסטיק. השביל עובר לדופן הדרומי של הנחל, וחולף על פני תעלת בטון ברוחב של כ-40 ס"מ. זהו עין חיק. מעיין שכבה ששימש כמקור השקיה לבוסתנים שנטעו תושבי הכפרים הדרוזים באזור. בפתח המעיין הקטן הנמצא משמאל לשביל נוכל למצוא יבלית ושיערות שולמית, האחרון – צמח ירוד הנמנה עם השְּׁרַכִים, האפייני למעיינות ובתי גידול לחים. מימין לשביל בריכת בטון בנויה. הבריכה שבורה בחלקה, ולכן מציפים המים רק את חלקה התחתון. בשל כך נוכל ליהנות מצמח הסוּף וצמחי מים אחרים הממלאים את הבריכה.
בשלב הבא נכנס הנחל לתוך חורש צפוף, זהו הקטע שאולי העניק לנחל את שמו. תוואי הנחל מתחתר כאן בגיר קשה ויוצר מפלים עבירים בדרגת קושי בינונית ביחס לנחלים אחרים בכרמל, הצמחיה סוגרת על הנחל מלמעלה, ויוצרת מיקרו-אקלים קריר ומוצל גם בעונות החמות. כאן נוכל לפגוש לצד האלון והאלה גם קטלבים, וער אציל (דפנה). לאחר הליכה של כשעה וחצי בתוואי הקניוני, נפתח המסלול לתוך בקעת אלון.
זוהי בקעה רחבת ידיים המנקזת אליה מספר נחלים ובהם גם נחל אלון (היורד מצומת דמון). בשולי הבקעה נוכל למצוא מרבצים גדולים של טוף געשי, וזאת משום שהבקעה כולה היתה הר געש תת-ימי, שהתפרץ בשפע בתקופה בה הושקע המסלע של הכרמל. האופי המישורי וההרכב המינרלי של הטוף משכו אליה חקלאים. רק חלק קטן מן הקרקע מעובד היום, והיא משמשת בייחוד למרעה. את מקומם של הגידולים תופסים שלל פרחים בעונת החורף וקוצים מרהיבים בעונת הקיץ (ברקן, גדילן, חוחן הקנרס, וקיפודן סגול).

אפשרויות טיול בנחל חיק

מבקעת אלון יש מספר אפשרויות להמשיך. מסלול אחד עולה ימינה לצומת דמון במעלה אפיק נחל אלון, שביל ישראל שובר שמאלה ומטפס על דופן הר הגעש אל עבר הר שוקף המאפשר תצפית של 360 מעלות אל המפנה הדרום מערבי של הכרמל. אם נמשיך ישר נתמזג עם נחל אלון, ולאחר מנוחה מתבקשת בצל האלונים בקצה המערבי של הבקעה ניכנס לנחל אלון הרחב והמוצל, ונגיע לעין אלון – סדרת מעינות שכבה שמימיהם נתפסו בעבר לבריכה שניתן לשחות בה, ולתחנת שאיבה.
משם ממשיך השביל לאורך נחל אלון, על גבי דרדרת סלעים בעיקר. חולף על פני משטח סלע מוחלק ובו מספר מכתשות. בחלקן נקווים בסוף החורף מים וזו ההזדמנות למצוא צפרדעים, קרפדות, ראשנים, ודגים קטנים. לאחר הליכה של עוד קילומטר, נגיע לפיצול נוסף ליד שרידי תחנת קמח – עליה חדה ימינה תוביל אותנו לסיום המסלול במחצבות קדומים – אתר חציבה עתיק בסלע דולומיט קשה, והמשך בערוץ הנחל יוביל אותנו לסכר, המאגם את מימי הנביעות בנחל, ולידו 'חניון האגם' שם ימתינו לנו המכוניות.

פרטים אודות הטיול

ציוד נדרש

ניווט באמצעות וייז

ניווט באמצעות גוגל מפות