אודות הטיול בנחל גוב

מרום 549 מ' בדרומו של המכתש הקטן יורד נחל גוב עד להתלכדותו עם נחל צין. יובלים מספר מתחברים לעורק המרכזי ויוצרים קניון מרשים שמכתשות, מפלונים ובולדרים שהתנקו מקירותיו פזורים לאורכו.

חלקו המרשים הינו ההליכה מרגם צפיר ועד המפל. המסלול המעגלי יוביל אותנו לעבר מצד צפיר, מקום הנמצא בשיא הגובה ומהווה נקודת תצפית מרשימה על סביבתו.

המצודה הנראת כיום  בעלת היסטוריה הנפרשת על מספר תקופות , הינה כנראה אחת מקו המצודות שנבנו בתקופה הרומית להגן ונקרא לימס פלסתינה. המשך המסלול מרום 546  לכיון מערב, יוביל אותנו במגמת ירידה עד להגיענו לחורבת צפיר.

בחולפונו על פניה נפגוש בדרך העתיקה שנבנתה בתקופה הרומית המוכרת בשמה מעלה העקרבים הרומי. דרך זו נבנתה בשיפוע חד וחצובה ממדרגות רחבות שישמשה להעברת סחורות בעותה העת.

בתום הירידה נחצה את הערוץ המרכזי של נחל גוב ונפגוש את כלי הרכב הממתינים ליד רגם צפיר.

נחל גוב קיבל את שמו מהמילה הערבית ואדי אל ג'ף, שמשמעותו הנחל המתחתר וחודר לבטן האדמה. ועדת השמות שפעלה בשנת 1948 ונתנה שמות לנחלים ואתרים רבים שיבשה את המילה הערבית ג'ף לגוב בעברית ומאז הכל היסטוריה.

אפשרויות טיול בנחל גוב

נחל גוב מעגלי – מסלול מעגלי של כ-7.8 ק"מ בן 5-7 שעות אשר ההליכה בנחל אינה קלה: מומלץ ללכת את הנחל על ס"ש ירוק שמתחיל בקרב רגם צפיר.

לעלות במעלה הנחל, זהוא הקטע ההרפתקני והאתגרי שבמהלכו נטפס על סולמות, נעזר בחבלים ונחצה גבים (יש לברר מבועד מועד באם יש מים בגבים עם הפקח האזורי). באם בגבים יש מים ההליכה תהה ארוכה וממושכת מאוד לקבוצות בשל המורכבות והזמן שידרש להעביר את המטיילים ואת הציוד.

המסלול עד לקרבת מיצד צפיר בו נפגוש את ס"ש כחול במגמת עלייה מתמשכת. נפנה מערבה על ס"ש הכחול הדרך נוחה להליכה עד לחורבת צפיר.

מחורבת צפיר אנו לך על דרך המכונה "מעלה העקרבים הרומית". דרך שמורכבת ממדרגות רבות ויורדת בתלילות עד לנקודת ההתחלה של הערוץ המרכזי בנחל גוב. דרך השתמרה בצורה מושלמת וניתן לדמיין את השיירות ואת הצבא הרומי שהלך בדרך זו.

ניתן להצטרף ולהזמין את הטיול לקבוצות מאורגונות – נחל גוב – ארץ הצבי טיולים