מבנה

כאחותה, המרווה המשולשת, גם למרווה הדגולה עלים תמימים, מאורכים הסדורים זוגות זוגות. כמותה, גם למרווה הדגולה פרחים צינוריים, אלא שהללו תכולים וכמותה מכוסה הצמח פלומה דקיקה.
 

בית גידול

בניגוד למרווה המשולשת המאריכה בשנים, ויכולה להתנשא לגובה 1.5מ', המרווה הדגולה היא חד שנתית, ומסתפקת בגובה של פחות מ-20 ס"מ. אם נפגוש אותה על צלע הר, נוכל ליהנות ממרבד פריחה סגלגל.
 

דגלים

על פי רוב, כשאנו משתמשים במילה 'דגול', הרי זה כמעט סיכול אותיות של 'גדול', והרי היא כ"כ קטנה, אלא שכאן 'דגולה' בא מלשון 'דגל'. זוהי תופעה מיוחדת שפרח מצמיח עלי חיפוי סגולים שאינם עלי כותרת, למעשה ה'דגל' של המרווה אינו פרח כלל, ואולי מקורו בפרחים שהתנוונו.
 
לרוב נמצא פרחים כחולים רבים  ערוכים בדורים מעגליים סביב הגבעול, וקומץ 'דגלים' המתנוססים בראש הצמח, אולם כשנבוא לבחון מקרוב נגלה פרטים שבהם כמעט שאין פרחים והכל 'דגלים', ופרטים בהם המצב הפוך.
 

האבקה

המרווה הדגולה פורחת מפבר' עד מאי. הפרחים הם צינוריים, בדומה למרווה המשולשת בעלי שני אבקנים פעילים ושניים מנוונים, האבקנים הפעילים בנויים שתי אונות.
 
כשהחרק דורך על התחתונה הוא מכופף את האונה העליונה אל גבו ומתמלא אבקה. העלי מפוצל. כשמבשילים פירות המרווה הדגולה צומח הגביע ומכסה אותם. וכך הם נשמרים עד לעונת הגשם.
 
אם נרטיב את הגביעים היבשים הם ייפתחו בתוך מספר דקות בדומה לכמה צמחים מדבריים. את עלי המרווה הדגולה ניתן לייבש ולהכין מהם תבלין לתבשילי בשר.