הטופח הריסני הוא אחד מיני 20 מיני טופח בארצנו וכ-150 בעולם. זהו צמח חד-שנתי, בן צנוע למשפחת הפרפרניים, גבהו המירבי מגיע לכדי 25 ס"מ, והוא צומח במופע שרוע או מטפס. עלי הטופח מנוצים, עליהם שני טורי עלעלים דקים ועדינים בסידור נגדי, בקצה שדרת העלה נוכל למצוא קנוקנת, המסייעת לו במופע המטפס.

בדומה לשאר הפרפרניים גם פריו של הטופח מופיע בתרמיל, אלא שתרמילו של הטופח שטוח וניתן לחוש בו את בליטות הזרעים.ככל הפרפרניים גם לטופח פרח בעל 'מפרש', 'סירה' ו'משוטים', ס"ה חמישה עלי כותרת, אלא שבטופח רב גודלו היחסי של ה'מפרש' ביחס לחלקים האחרים.

עונת הפריחה מפבר' עד אפר', צבע הפרחים – אדמדם חום וחלקיהם מעוטרים בעורקי אורך סגולים. בבסיס המפרש כתם מעוקל. גם כאן כבשאר הפרפרנים, נחיתה של חרק כבד מספיק תחלץ את האבקנים הטמונים בסירה (9 מאוחים ואחד מנוון) ותאבק את כל חלק גופו התחתון של המאביק.

על מנת לא לבזבז את כל האבקה, תקדם כל לחיצה את האבקה החוצה בהדרגה, וכך יוכל הצמח למרוח אבקה על בטנם של חרקים רבים. המחיר הוא כבד, הצמח מייצר הן אבקה במידה מרובה והוא עשיר בצוף וניחוחו עדין.

השם ריסני ניתן לטופח זה על שום ריסים המעטרים את כל חלקיו.

הטופח נזכר במשנה ובתלמוד, מאחר שזרעיו אכילים, ויש להגדיר אותם בקטגוריות שונות ע"מ שלא לעבור על איסור כלאיים. המקומיים השתמשו בטופח גם לרפואה עממית וגם לצרכי נוי.