תמונת התפרחת הלבנה עם הכדור השחור במרכזה שונה כל כך ממראהו של גזר רענן בצלחת, עד כי מעטים מקשרים בין הגזר הקיפח הנפוץ כל כך לבין גזר המאכל. ואמנם, גזר הגינה פותח מן הגזר הקיפח (=זקוף קומה), ולכן רב הדמיון על השוני.
 
שורש הגזר הקיפח דומה בצורתו ובניחוחו לזה של גזר המאכל, אלא שצבעו בהיר. זהו שורש אוגר מזון המאפשר צמיחת עלים בראשית העונה הלחה.  עליו הגזורים הנראים ממש כמגזרת נייר סינית, הם אלו שהעניקו לגזר את שמו.

את הגזר הקיפח נפגוש בשטחי גריגה ובתה בחיק הטבע, כמו בשולי אתרי בניה.
 

מראה

זהו צמח דו-שנתי שנה אחת לצמיחת העלים (שבניגוד לעלי גזר הגינה הם גם שעירים) וצומחים במערך מעגלי מתוך קצה השורש. אולם רק בשנה שלאחר מכן נפגוש את עמוד הפריחה עם התפרחת האופיינית כ"כ למשפחת הסוככיים. הצמח מתנשא בד"כ לגובה 1-1.5 מ' ויכול להגיע עד 2 מ' ויותר.
 

הפרח

התפרחת בנויה כמה עשרות סוככי משנה קטנים שבכל אחד מהם קבוצת פרחים זעירים במרכז מוקפת פרחים גדולים יותר בשוליים (בדומה למורכבים רבים).קוטר התפרחת הוא בין 15-20 ס"מ, ויכול להגיע עד 30 ס"מ!
 
הכתם השחור במרכז אינו עשוי אברי רביה (כמו בכלנית ובפרג למשל) אלא שבאפקט אופטי דומה הוא מושך אל הצמח חרקים. אלו למעשה פרחים בעלי צבע חום כהה, שאברי הרביה שלהם מנוונים.
 
כל פרח זעיר מכיל אבקנים ועלי ו-5 עלי כותרת בצבע לבן-בז'. לפרי שני זרעים והוא זעיר (2.5 מ"מ) וארוז בתוך הסוכך עד לעונת הגשמים.