שביל ישראל | קטע מס’ 42 | מנחל מעלה לאורון

אודות המסלול

שביל ישראל קטע מס' 42 מנחל מעלה(כביש מעלה עקרבים) לאורון אחד הטיולים הקשים בשביל ישראל ואם מחליטים לסיימו באורון אזי אורכו כ-21.5 ק"מ. במסגרת הטיולים המכוננים בשביל ישראל, מסלול זה נמנה בין העשרייה הפותחת. מסלול מאתגר, עם תוואי שטח מגוון, נופי בראשית, ועליות מרשימות. מעלה פלמ"ח הינו מעלה שהעלייה אליו כמעט אנכית. הסנפיר הגדול שהינו חלק ממצלעותיו של המכתש הגדול והעלייה עליו מרשימה ביותר.

המסלול מתחיל בנקודת החיבור עם כביש מס' 227 בפניה לעבר מצד צפיר. מהכביש המסלול מטפס בתלילות מעלה ולאחר כמה עשרות מטרים בדרך זרוע סלעים הדרך הופכת לשביל נוח אך במגמת עלייה עד למצד צפיר. מצד צפיר הינה תחנת פיקוח מהתקופה הרומאית.

בהגיענו למעלה ימין אנו בנקודת תצפית מרהיבה ומנקודה זו השביל יורד לעבר ערוצו של נחל חתירה – ירידה ארוכה אך נוחה. לאחר הליכה בערוץ הנחל של כשלושה ק"מ נגיע למעלה פלמ"ח. העלייה במעלה תלולה ברובה, מצריכה טיפס בסולם שניצב בדרכנו ובסופו מגיעים לכתובת המפורסמת שמנציחה את פלוגה ג' שפרצה את המעלה בשנת 1944. מסיום העלייה, הליכה על דרך נוחה חולפת על פני עין יורקעם והסטייה מהדרך בכדי לבקר במקום זניחה. הדרך חוצה את כביש מס' 206 וממשיך לעבר מצלעות המכתש.

העלייה לסנפיר הגדול תלולה למדי ונדרשת לטיפוס בקטעים מסויימים.  תחילת העלייה על הסנפיר עצמו בשיפוע תלול שבסופו פונים צפונה הסנפיר נגלה לעיננו.  ההליכה על גבי הסנפיר תלולה ביותר וחלקה מתבצעת בתוך מרזבה. בסיומה של העלייה נמצאת נקודת תצפית מרהיבה על הסביבה. משיא הגובה השביל יורד לעבר המכתש אך פונה דרומה וההליכה על דרך נוחה בשיפוע מתון. כעבור כשני ק"מ לערך השביל עוזב את הדרך הנוחה ויורד בערוץ – קטע קשה להליכה, עם מספר ירידות משופעת לאורך הגבים.

בתום הירידה השביל ממשיך לכיוון אורון אך מבצע פנייה מערבה בחצותו את פסי הרכבת. לאחר שהשביל מגיע בסמוך לכביש הוא ממשיך במקביל לו.

פרטי הטיול

אורך המסלול: 21.5 ק"מ

דרגת קושי: קשה מאוד

תאריך יציאה: 30/01/2015

תאריך חזרה: 31/01/2015

שעת מפגש: 08:00

מקום מפגש: דימונה

משך הטיול: יום שלם

עלות הטיול: 100 ש"ח

הורד קובץ מסלול ב-GPX

שליחת נקודת מפגש

קטע מס' 42 הינו אחד המסלולים הארוכים והקשים בשביל ישראל, אי לכך החלטתי לפצלו לשניים והוא הופך להיות סופ"ש מקוצר. ביום שישי נלך מכביש מעלה עקרבים ועד לעין יורקעם. ביום השני נעלה את הסנפיר הגדול שינה העלייה בה' הידיעה של שביל ישראל, עלייה מרשימה ביותר. אנחנו נלון בחוות ממשית, מי שיחפוץ ללון בערב חמישי עומדת בפניו האפשרות הזו. מי שיחפוץ ללון עצמאית מוזמן לעשות כן.

היציאה ביום שבת בשעה 07:00

 


הערה: מטייל/ת מעל משקל 90 ק"ג ו/או סובל מבעיות בריאות מתבקש/ת לעדכן אותי בטרם ביצוע ההרשמה.

ציוד נדרש

  • 3-4 ליטר למטייל.
  • נעלי הליכה(לא נעלי ספורט) מתאימות חובה.
  • כובע
  • פנס
הרשמה לטיול הזמנת טיול


מישור רותם


מצד צפיר


מעלה פלמ"ח


 


נחל חתירה


עין יורקעם


הסנפיר הגדול


אבן חול


נשר


סלעית נזירה


אשל


מוריקה מבריקה

 


שיטה סלילנית


סיבכי

 


יפרוק המדבר


גמל


תגובות

* נא להעתיק ולהדביק את כתובת ה-URL של עמוד הסרטון ביוטיוב.