שביל ישראל | קטע מס’ 20 | מנתניה לגעש

על המסלול

ההליכה הינה מנקודת הסיום בטיילת ניצה בנתניה. הטיול מוגדר כקל בהיבט של תוואי השטח. מטיילתטיילת, ההליכה הינה לאורכה של הטיילת ועד סופה. בסוף הטילת השביל פונה שמאלה (מזרחה) חוצים שדה בור מימין לבית בודד הנמצא במרכזו. לאחר חציית שדה מגיעים לשדרת עצי תמר שבשדרות בן גוריון. כעבור כמה מאות מטרים נחצה את שמורת אירוס הארגמן ונרד לחוף הים. השביל ממשיך על קו החוך עד לנחל פולג ועוזב את החוף מזרחה, הליכה לאורך גדת הנחל. חוצים את כביש מס' 2 מתחתיו ובהמשך עוברים על גשרון ומגיעים לשמורת פולג. ההליכה בשמורה בינות עצים ומטעים (בחורף השביל חולף בתוך ערוץ בלתי עביר ויש להמשימערבה בשולי כרם הזיתים ועד לסופו, בנקודה זו יש לפנות דרךומה סוף הכרם נפגוש את השביל שוב. ההחיכה כעת הינה בשולי מטע אפרסמונים. שביילישראל  ממשיך במקביל לכביש מס2', נקודת החצייה מצוייה בגשר הולכי הרגל הנמצא בסמוך למתחם המסחרי של געש. לאחר חציית הכביש נפנה צפונה וכעבור 30 מטר נפנה מערבה ונלך עם השביל בשולי השדות. השביל מגיע לגדר המקיפה את שמורת חוף השרון, פונה שמאלה ומיד עוברים דרך שער (פשפש) ונכנסים לתוכה. עד למכוניות ההליכה הינה בינות לבתרונות שנוצרו בקרקע החולית.

פרטי הטיול

אורך המסלול: כ-17.5 ק"מ

דרגת קושי: קלה

תאריך יציאה: 07/04/2017

תאריך חזרה: 07/04/2017

שעת מפגש: 07:00

מקום מפגש: בסוף הכביש המוביל מצומת ספרים בגעש מערבה לים

משך הטיול: 6-7 שעות

מפת המסלול בוילקי לוק הקליט: נפתלי פונטיין: לחץ כאן

עלות נוספת: עלות ההקפצה בסך 25 ש"ח תועבר ישירות לנהג

עלות הטיול: 100 ₪

הורד קובץ מסלול ב-GPX

שליחת נקודת מפגש


הערה: מטייל/ת מעל משקל 90 ק"ג ו/או סובל מבעיות בריאות מתבקש/ת לעדכן אותי בטרם ביצוע ההרשמה.

ציוד נדרש

 • 3 ליטר למטייל
 • נעלי הליכה(לא נעלי ספורט) מתאימות חובה.
 • פנס
 • כובע
 • אוכל למהלך הטיול.
 • בגד חם
 • קרם הגנה.
 • כפייה
הרשמה לטיול הזמנת טיול

נרשמו לטיול

 • יוסי גבאי

 • יוסי ולאורה

  לאורה ויוסי


נתניה

ראשיתה של העיר נתניה במאה השבעית לסה"נ. בתחילת אותה מאה כבש עומר בן אל חט'ב את ירושלים בראש הצבא המוסלמי. אחד ממפקדי צבאו נשא את השם ח'אלד. בדרכם לכיבוש ירושלים עברו דרך מישור החוף ושטחים רבים נכבשו על ידיהם. בלב ליבה של העיר נתניה דהיום(ליד תחנת מגן דוד אדום) נמצאים שרידי הכפר המוסלמי הקדום שנקרא על שם אמו של מפקד הצבא ח'לאד, ונושא את שמה אום אל ח'אלד.
המקום החליף ידיים, שליטים באו ושליטים הלכו, ריצ'ארד לב ארי עבר במקום והקים תחנת דרכים בתקופה הצלבנית, אף נפוליאון בנשת 1799 עבר במקום.
בעת החדשה היית בראשית המאה ה-20 התאגדה "בני בנימין" אגודה שיתופית מיישבת שהמניע המרכזי שהוביל להקמתה, היה עזרה לבני הדור השני של העלייה השנייה להתיישב בארץ. האגודה נקראה בני בנימין ע"ש בנימין רוטשילד וע"ש בנימין הרצל.  מעת הקמתה החלה האגודה לגייס משקיעים ובכספים נרכשו שטחים רבים. שטחים אלו הוחכרו למתיישבים תמורת דני חכירה והתחייבות לפרוע את ההלואות. ההחזרים נועדו להשיב את כספי ההשקעה ולהשיא רווח בצידן. המשכה של "בני בנימין" הייתה חברת הנוטע שהפכה לבעלת המניות ולבעלת ההון.
באזור אום אל ח'אלד נרכשו למעלה מ-150 דונם בשנת 1926, כל מתיישב קיבל 25 דונם ששימשו אותו לגידול פרדסים. עשרת בתי הקבע הראשונים נבנו בשנת 1930 ובשנת 1932  הוכר הישוב ככפר.
אחד מהמשקיעים החשובים באותה עת היה נתן שטראוס. נתן שטראוס ואחיו איזידור השקיעו 1,000 לי"מ באגודה בראשית דרכה. אך בכך לא הסתיים פועלו של נתן שטראוס, זה המשיך לפעול לתרום ולקדם את המפעל ההתיישבותי בארץ. העיר נתניה נקראת על שמו.


רכס הכורכר


אזור הכרית


חול ים


נחל פולג


סרטן ים

 


ליבנית קטנה


מדוזה

 


אטד


אירוס הארגמן


תגובות

יש להזין את התוצאה *

* נא להעתיק ולהדביק את כתובת ה-URL של עמוד הסרטון ביוטיוב.