שביל ירושלים קטע מס 2 ממחנה יהודה לעיר העתיקה

אודות הטיול שיתקיים ביום ה-08-07-2016

הטיול יתקיים במתכונת שונה. אנו נוותר על ההליכה העירונית ממחנה יהודה לעיר העתיקה. הטיול יתקיים בעיר העתיקה על שלל האתרים החשובים ליהדות ולנצרות. טיול זה הינו טיול עם הדרכות עומק ופחות הליכה.

ארוחת צהריים תתקיים במסעדה קטנה עם תפריט מיוחד.

אודות המסלול

שביל ירושלים קטע מס 2 משוק מחנה יהודה לעיר העתיקה

המקטע השני מתוך ארבעה קטעים בשביל ירושלים מתחיל בסטף ומסתיים בעיר העתיקה.

שביל ירושליים סומן על ציר התנועה בצמוד לכנסיית נוטרדאם (ציר בר לב) לעבר גבעת התחמושת, משם לאוגסטה ויקטוריה הנמצא בשכונת א-טור, ממשיך להר הזיתים, יורד לגת שמנים, וממשיך דרך הכפר סילוואן לחקאל שמא ולמשכנות שאננים.

אני בחרתי לוותר על חלקים אלו ולקיים את הטיול בעיר העתיקה – משוכנע שתצאו נשכרים.

קטע זה הינו בדרגת קוש יקלה  ומשתרע על פני כ-9 ק"מ. מקטע זה עשיר באתרים רבים. למטייל המעוניין להתעמק ולהתעניין בכל אחד מהאתרים הפרושים לאורכו תדרשנה שעות רבות מעבר לזמן ההליכה.
הקטע מתחיל בשוק מחנה יהודה ובנחלאות הסמוכה. נחלואת הינה אוסף של 32 שכונות שנבנו החל מאמצע המאה ה-19 ועד אמצע המאה ה-20. ראשיתה של נחלאות החלה בתקופה של היציאה מחוץ לחומות מהעיר העתיקה. אתרים רבים ובתים של אנשים מוכרים נמצאים בשכונות ואציין את בית הכנסת אהל משה לזכרו של השר משה מונטיפיורי.

נמשיך לנחלת שבעה שנוסדה בעת היציאה מן החומות ע"י שבעה בנים מהמשפחות הנמנות על הישוב הישן. נחלוף על פני ככר ספרא ועיריית ירושלים. נבקר במנזר נוטרדאם המרשים ונחלוף בסמוך לבית תורג'מן – במקום עבר "הקו העירוני" עד שנת 1967. נחצה את כיכר מנדבלאום, ששער מנדבלאום הווה את קו הגבול עד 1967. בהגיענו לגבעת התחמושת נספר אודות הקרב שהתרחש בו ועל סיפורי הגבורה. מהר הצופים נקיים תצפית לעבר העיר העתיקה והמקומות החשובים והקדושים שבה: הר הבית, בית כנסת החורבה, כנסיית הקבר ועוד.  נפנה לעבר הר הצופים ונחלוף בצמוד לאוניברסיטה העיברית נגיע לתצפית מרהיבה לכיון מזרח ונמשיך לעבר השכונה א-טור ואוגוסטה ויקטוריה. נמשיך אל הר הזיתים ונסטה מעת מהשביל לעבר מצפה רחבעם המצוי בסמוך למלן שבע הקשתות וממנו ישנה תצפית מרהיבה לעבר העיר העתיקה. נרד לעבר נחל קדרון בדרך נחלוף ליד כנסיית האדון בכה, כנסיית מרים המגדלית  וכנסיית גת שמנים – כנסייה המכונה  גם ככנסיית כל העמים בה על פי המסורת ישו ישן בלילה האחרון לחייו. למקום זה הגיע באשמורת הבוקר השליח יהודה איש קריות עם הצבא הרומי לעצור את ישו.

נשים את פעמינו לעבר גיא בן הינום, ונבקר ביד אבשלום וקבר זכריה המשכה של הדרך תובילנו למרגלות עיר דוד ולנקבת השילוח. המשכו של השביל חולף בתוך הכפר הערבי סילואן מכאן הדרך קצרה לעבר משכנות שאננים וטחנת הרוח והליכה קצרה תביאנו לגן הפעמון.

פרטי הטיול

אורך המסלול: 3

דרגת קושי: קלה

תאריך יציאה: 08/07/2016

תאריך חזרה: 08/07/2016

שעת מפגש: 07:00

מקום מפגש: ליד הסינמטק

משך הטיול: יום

אודות הטיול: קטע מס' 2 שיתרכז בעיר העתיקה ובאתרים הנוצריים

עלות הטיול: 100 ש"ח

שליחת נקודת מפגש


הערה: מטייל/ת מעל משקל 90 ק"ג ו/או סובל מבעיות בריאות מתבקש/ת לעדכן אותי בטרם ביצוע ההרשמה.

ציוד נדרש

 • נעלי הליכה
 • כובע
 • 2 ליטר מים
 • אוכל למהלך הטיול
הרשמה לטיול הזמנת טיול


[שביל ירושלים - בית תורגמן - ארץ הצבי טיולים

 שביל ירושלים קטע מס 2 משוק מחנה יהודה לגן הפעמון – סיפור דרך

משוק מחנה יהודה שביל ירושלים ממשיך לרחוב אגריפס לכיון מזרח, ברחוב קינג ג'ורג' השביל פונה שמאלה ולאחר כ-100 מ' ברחוב יפו לפנות ימינה והשביל ממשיך על רחוב יפו, חולפים ליד נחלת שבעה, חוצים את כיכר ציון וממשיכים על רחוב יפו. בהגיעכם לצומת הרחובות: כיכר ספרא, יפו ועוזי יחזקאל חסון יש לפנות שמאלה ולהמשיך עד לרחוב שבטי ישראל, ברחוב שבטי ישראל השביל פונה ימינה השביל ממשיך עד לפינת הרחבות שבטי ישראל עם רח' הצנחנים, מנקודה זו  יש לפנות שמאלה ושביל ירושלים ממשיך מרחק של כ-2.6 ק"מ על רחוב הצנחנים המתחלף בהמשך לרחוב חיים בר לב ומגיע לאתר ההנצחה בגבעת התחמושת. השביל ממשיך על רחוב חיים בר לב מרחק של 350 מ' עד לכיכר מיינרצהגאן ופונה ימינה לפני הכיכר לשדרות האוניברסיטה (במפות מופיע שם הרחוב כשד' לוי אשכול במציאות הדבר איננו נכון!), השביל ממשיך עד שד' שיירת הר הצופים מרחק 600 מ' ופונה שמאלה, נמשיך כ-650 מ' ונפנה ימינה ברח' בנימין מזר, כעבור 850 מ' נגיע ללרח' מרטין בובר ונפנה ימינה. הליכה קצרה ואנו בעמק הצורים שהינו גן לאומי ובסמוך אליו ישנה תצפית מרהיבה לעבר מדבר יהודה. נמשיך על רחוב מרטין בובר שמתחלף בהמשך לרח' רבעה אל עדוויה מרחק של כ-1.1 ק"מ עד הגיענו לטיילת רחבעם גנדי ממנה ישנה תצפית מרהיבה לעבר העיר העתיקה. לאחר התצפית נחזור על עקבותנו לכיון צפון מזרח כ-110 מ' ונפגוש במדרגות משמאלנו, נרד במדרגות והשביל במגמת ירידה חדה כשמשמאלנו נמצא בית הקברות של הר הזיתים, מימיננו נחלוף על פני כנסיית דומינוס פלוויט ובהמשך על פני כנסיית מרינה מגדלנה. כעבור 150 מ' נגיע לכניסה לכנסיית כל העמים ולגן הצמוד עם עצי הזית העתיקים. נמשיך במורד בכביש עד לדרך יריחו ונפנה בה שמאלה ונמשיך כ-150 מ' עד לפיצול עם דרך השילוח נעזוב את דרך יריחו ונמשיך בדרך השילוח כ-650 מ' והשביל מגיע למעיין הגיחון. במהלך קטע זה השביל חלוף ליד קבר אבשלום, קבר בני חזיר וקבר זכריה. ממעיין הגיחון נמשיך כ-500 מ' על דרך השילוח ופנה ימינה ברח' מעלות עיר דוד  והמשך כ-200 מ', הרח' מתחלך לדרך גיא בן הינום ונעלה במעלה הכביש   מרחק 70 מ' עד לפניה שמאלה לעבר מנזר חקל דמא, השביל ממשיך מרחק 20 מ' עד למחסום ברזל הנמצא מימין וחוצה אותו לעבר הרכס.  השביל בחלקו שביל עיזים ובהמשך דרך עפר נוחה הממשיכה עד לסינימטק. מהסינמטק השביל עובר על הגשר להולכי רגל  או במדרגות הנמצאות כ-350 מ' בהמשך, נמשיך לכיוןן צפון מערב ברח' ש.א נכון, לאלו מבינכם המעוניינים לבקר בטחנת הרוח ימשיכו בתוך שכונת ימין משה עד לרחוב המגדל ובה יעפילו במדרגותיו  עד הגיעם לטחנת הרוח.  בתום הביקור נצא ונפנה שמאלה ברח' הצייר יעקב שטיינהרדט כ- 80 מ'. מי שאצה לו הדרך  ימשיך ברח' ש.א.נכון יפנה בו שמאלה  השביל פונה ימינה בתוך הגן לעבר רח' דוד המלך. צומת הרחובות: ש.א.נכון – דוד רמז – דוד המלך הינם למעשה כיכר מנדס פראנס ובה מסתיים המסלול.

תגובות

יש להזין את התוצאה *

* נא להעתיק ולהדביק את כתובת ה-URL של עמוד הסרטון ביוטיוב.


 1. יוסי גבאי
  08/07/2016 17:48
  להגיב
  קבוצה 6 080716