שביל ירושלים קטע מס 1 מהסטף לשוק מחנה יהודה

אודות המסלול

שביל ירושלים קטע מס 1 מהסטף לשוק מחנה יהודה

המקטע הראשון מתוך שלושה קטעים בשביל ירושלים מתחיל בסטף ומסתיים בשוק מחנה יהודה.

קטע זה הינו בדרגת קושי קלה + ושתרע על פני כ-15 ק"מ.
הקטע מתחיל בסטף שהיה כפר ערבי עד לשנת 1948 ופונה במהלך מלחמת השחרור במבצע דני.
המקום משמר כיום חקלאות קדומה שהייתה נהוגה בעת העתיקה במצרים ומתקופת המקרא וההתנחלות. חקלאות זו קיימת עד היום בכפרים הערביים הנמצאים בסביבה. במקום מצויים שני מעיינות שכבה: עין סטף ועין ביכורה. מהסטף נשקף אלינו הישוב אבן ספיר מושב ששינה פניו ומושך אליו היום אוכלוסייה אמידה. בשולי המושב מצוייה כנסיית יוחנן במדבר, מקום השווה ביקור.

בהגיענו לישוב מוצא נבקר בבית הכנסת העתיק שבמקום שנבנה בשנת 1871 על שרידי מבנה צלבני קדום והמשמר את שמה של העיר המקראית מצה. המקום נבנה על ידי יהושע ילין שאף ביתו נמצא בסמוך.  בהמשך נחלוף מתחת לגשר הניצב על נחל שורק שפוצץ ע"י הטורקים בכדי למנוע מהבריטים לעשות בו שימוש. את החנייה נקיים בפארק עמק הארזים(ארזים אל תחפשו בו) ובעיינות תלם. המקום יושב בראשית המאה ה-20 ובמספר תקופות שונות, במקום ישנם ארבעה מעיינות הנמצאים בסמוך לחורבת תלם הנמצאת במרכז הפארק.

בהמשך דרכנו נחלוף בסמוך מספר נקודות ציון היסטוריים: אנדרטה לזכר אסון התאומים, אבן גבול שהוצבה בעיקבות הסכמי רודוס, חווה אורגנית הנקראת טור סיני, ובונקר אטומי.

בטרם נחלוף על גשר המייתרים בואכה ירושלים ושוק מחנה יהודה נחלוף בכפר הנטוש ליפתא, נשתכשך בבריכה המקבלת את מימיה מהמעיין הסמוך ומשמשת כמקווה טהרה ולטבילה עד היום, ונכנס לתוך הנקרה תוך הדלקת פנסים.

פרטי הטיול

אורך המסלול: 15

דרגת קושי: בינונית

תאריך יציאה: 17/06/2016

תאריך חזרה: 17/06/2016

שעת מפגש: 06:00

מקום מפגש: חניון הסטף

משך הטיול: יום שלם

מנהלות: אנחנו נתחיל את הטיול מהסטף ונסיימו בשוק מחנה יהודה. בסוף מסלול תהה הקפצה בחזרה לסטף בעלות של כ-25 ש"ח למטייל.

עלות הטיול: 100

שליחת נקודת מפגש


הערה: מטייל/ת מעל משקל 90 ק"ג ו/או סובל מבעיות בריאות מתבקש/ת לעדכן אותי בטרם ביצוע ההרשמה.

ציוד נדרש

  • נעלי הליכה
  • כובע
  • 3 ליטר מים
  • אוכל למהלך היום
  • פנס
  • נעלים ואו סנדלים להליכה במים
  • מגבת
הרשמה לטיול הזמנת טיול

שביל ירושלים עיינות תלם

אודות שביל ירושלים קטע מס' 1

ההגעה לנקודת התחלת המסלול אפשרית בשתי דרכים:

א. למגיעים עם כלי רכב, מומלץ להחנות את הרכב בחניון הסטף, לרדת עם שביל ישראל המסומן כחול, לבן, כתום בחלק הדרום מזרחי מאחרי בית הקפה. השביל יורד לעבר החורשה הנמצאת למרגלותינו.

ב. למגיעים ברגל השביל מתחיל בסמוך לכיכר הסטף ובצמוד לשלט המידע אודות שביל ירושלים המצוי בפאתי החורשה.

בהגיעכם לשלטי המידע אודות שביל ישראל יש לפנות שמאלה. תוכלו להבחין בשלט מידע אודות שביל ירושלים. מכאן תצאו לעבר הכביש ופנו שמאלה לעבר הכיכר הקרובה(כיכר הסטף). את הכיכר יש לחצות לעבר התלולית הנמצאת מימין שעליה ארון תקשרות. מדרגות מובילות במעלה התלולית והשביל מסומן בנקודה זו באופן ברור. לאחר הליכה של כ-1 ק"מ השביל הופך לדרך עפר רחבה ונוחה ומגמתו עלייה. הסימון הופך דליל וכעבור כ-2.5 ק"מ השביל פונה ימינה על קו רכס וממשיך על ס"ש ירוק למעלה מ-1 ק"מ, לאורך הקטע הזה אין ולו ס"ש אחד של שביל ירושלים. בסמוך לק"מ ה-7 מגיעים למעבר מתחת לכביש מס' 1 בסמוך לישוב מוצא. ניתן לחצות את המעבר ולפנות מערבה הליכה של מאתיים מטר על הכביש תביא את המטייל לבית הכנסת העתיק של מוצא ולבית ילין. בעת כתיבת דברים אלו בשל עבודות בעמק הארזים בוצע מעקף לאזור. השביל אינו חוצה את הכביש וממשיך בדרכו וחולף בתוך הישוב בצמוד לכביש הראשי(אל תחפשו ס"ש מאחר והוא איננו קיים). בחלוף מאתיים שלוש מאות מטר מגיעים לצומת שמשמאל מעבר נוסף מתחת לכביש מס' 1 יש לעבור דרכו. את השביל נפגוש בהמשך הכביש כעבור כ-100 מטר. השביל מוביל אותנו לעבר עיינות תלם ולחנייה המסודרת שנבנתה במקום. מימין ניתן להבחין בשילוט המכוון לעבר האנדרטה לזכר אסון התאומים, המרחק לאנדרטה הוא רב!. עיינות תלם שודרג לאחרונה, נסללו שבילי אופניים, הוצבו שולחנות לרווחת הקהל. אן במקום פחי אשפה ואת האשפה יש לקחת עמכם בתום השהייה במקום. המעיין המרכזי הנמצא בתחתית המבנה חרב, ישנם מספר נביעות בחלקו העליון של האתר ואחד בקצהו הצפון מערבי של האתר בסמוך למבנה. לאחר שעוזבים את עיינות תלם ועד לכפר הנטוש ליפתא הדרך הינה שביל אופניים סלול אספלט שאורכו כ-2 ק"מ. בהגיענו למרגלות הכפר ליפתא השביל פונה שמאלה(צפון מזרח) כעבור כ-50 מ' מצוי ס"ש כחול המוביל במעלה הרכס – הסימון איננו סימון רלוונטי ולמעשה איננו הסימון של שביל ירושלים. יש להמשיך על דרך העפר עוד כ-50 מ' עד להגיעכם לתחנת שאיבה – השביל מעפיל לעבר הרכס לפני המשאבה והסימונים באופן כללי ברורים. השביל חולף בינות לבתים הנטושים והליכה קצרה תביאכם למעיין ליפתא. מהמעיין השביל מטפס בתלילות לעבר הכביש בגין. בהגיעכם לכביש הסימון איננו קיים ומשלב זה עליכם לבחור את דרככם לעבר שוק מחנה יהודה. המלצתי להמשיך על הגשר להולכי רגל הנמצא מימין ומוביל מאחורי תחנת הדלק פז הנמצא בכניסה לעיר. מצומת הרחובות ויצמן ושז"ר נמשיך עם רחוב שז"ר לעבר בנייני האומה ומשם הרחוב משנה את שמו לרחוב הרב שמואל ברוך ומסיימים בשוק מחנה יהודה.


תגובות

יש להזין את התוצאה *

* נא להעתיק ולהדביק את כתובת ה-URL של עמוד הסרטון ביוטיוב.