על פלגי מים – טיול מים אתגרי

על פלגי מים טיול אתגרי

טיול זה המתאים לימי הקיץ החמים הינו טיול מיוחד לחובבי המים ההרפתקנים שבינכם. הטיול נחלק לשלושה חלקים:

חלק ראשון בו נלך באחד מפלגי נחל דן הלא מוכרים בתוך צמחיית נחלים, נרד במפלונים, נחלף בינות לעצים המכסים את הערוץ ועוד שלל הרפתקאות. המסלול דומה בזעיר אנפין לג'ונגלים בוויטנאם והינו חוויה אדירה לכל המשפחה.

חלקו השני של הטיול יתקיים בשמורת דן בה יתקיים סיור מודרך בהיבטים התנכים וההיסטורים של המקום. באתר חומות מתקופת אחאב, עיר קדומה, שערי שלמה, קשת כנענית ועוד שלל ממצאים מרשימים.

חלקו האחרון של הטיול יהיה ביקור בחוות גידול דגי הפורל של קיבוץ דן.

פרטי הטיול

יעד: החרמון, הגולן ועמק החולה

אורך המסלול: 2 ק"מ

דרגת קושי: קלה

תאריך יציאה: 19/07/2014

שעת מפגש: 09:00

מקום מפגש: בכניסה למסעדת דגי דפנה

משך הטיול: חצי יום

תוספת: כניסה לשמורת תל דן

אפשרות: ארוחת צהרים למי שיחפוץ תהיה בדגי דפנה-תפריט מגוון 80 ש"ח לסועד. יש לעדכן אותי מראש בכדי שאזמין מקומות.

עלות הטיול: 90 למבוגר ו-60 ש"ח לילד

שליחת נקודת מפגש


הערה: מטייל/ת מעל משקל 90 ק"ג ו/או סובל מבעיות בריאות מתבקש/ת לעדכן אותי בטרם ביצוע ההרשמה.

ציוד נדרש

  • כובע/כיסוי ראש.
  • קרם הגנה.
  • בגד ים ואו מכנסיים להליכה במים.
  • חולצות עם שרוול קצר להליכה במים מומלץ.
  • בגדים יבשים להחלפה.
  • מים 2-3 ליטר לאדם!
  • נעלי התעמלות חובה!!!
  • חוט קשירה לעגון משקפים וכו'.
הרשמה לטיול הזמנת טיול


נהר הירדן

מקור שמו של הירדן, נובע משמו של החשוב והגדול משלושת מקורות מימיו – "ירדן יורד מדן". מי הגשמים והשלגים  היורדים על החרמון מחלחלים דרך ערוצו של הדן אל אגן היקוות תת-קרקעי. האגן הנחשב למעיין הקרסטי הגדול  במזרח התיכון הוא  בעל טמפרטורת מים של כ- 14.5 מ"צ  ומליחות מועטה של 10 מ"ג כלור.
מדובר בנחל איתן בעל זרימה של כ- 220 מיליון קוב מים לשנה שמימיו נובעים משני מקורות המצויים למרגלות תל-דן– ליש הקדומה. אזור הנביעות העיקרי נמצא בפינה הצפונית מערבית ברום של 185 מ' מעל פני הים. האזור השני הכולל חמישה מעיינות נמצא בשקע במערבו של התל.
המעיינות מתפרשים, מתלכדים ומתפצלים ליובלים רבים, הקרקע בכל האזור פורייה והצמחייה משגשגת בכל עונות השנה.


שמורת תל דן

שמורת הדן מזמנת למבקר בה חוויה טרופית: על רקע נעימת פכפוך המים ומרבדי העלים מתגלה צמחייה עבותה של עצים ומטפסים צפופים המסתירים את אור השמש. השמורה המוכרזת מתפרשת על שטח של 391 דונם וניתן לזהות בתחומה מספר יחידות צומח.
יחידות צומח משניות נמצאות:  בסבך התחתון, בתחום הזרימה הרדודה, על הגדות ושוליהן ועל פני האיים בערוץ.
בין הצמחים המצויים בסבך התחתון נמצא עצי ער אציל (עלי דפנה), אשחר רחב עלים ואת עצי המילה הסורית  שזהו אזור הגידול הדרומי בעולם עבורם. כמו כן נראה שיחי הדס מצוי ומיני מטפסים בהם תבלוט הקיסוסית הקוצנית.
תחום הזרימות הרדודות סבוך בשרכים ובהם בולטות שערות שולמית. עוד נמצא שם את הפרע המחודד, הערברבה קטנת הפרחים ואת קיפודן גיירדו.
לאורך הגדות ובאיים הפזורים בערוץ צומחת שרכית הביצה, כמו המילה הסורית גם לשרכית הביצה זהו גבול התפוצה הדרומי בעולם.השמורה מהווה אכסניה לבעלי חיים שונים. בין צמרות העצים, האיים והגדות היבשות מקננות ציפורים בהם: צטיה, תפר ופשוש. על האיים התגלה גם קינון של הנחליאלי הלבן. דגים ומגוון של חסרי חוליות נמצא במי הנחל. בתקופה שלאחר הגשמים הראשונים ניתן לראות לעיתים להקות של הסלמנדרה המצויה בדרכן לאזורי ההשרצה.