סיורי נצרות | שביל ישו | דרך הבשורה

שביל ישו, הינו שביל שמנסה להתחקות אחר האתרים המרכזיים בהם פעל ישוע. לאחר האירוע בבית הכנסת שבסופו ניסו להשליכו מההר, עזב ישו את עירו. ישו פנה לאזור טבחה בו התרחש עיקר פעילותו ועל פי המסורת באזור זה חולל ניסים רבים.

בשנה הקרובה נלך את 65 הק"מ  של שביל ישו במהלך 5 שבתות, שבמהלכן נתודע לישו, לאמונתו ופעילותו במרחב.

פרטי הטיול

אורך המסלול: כ-11 ק"מ

דרגת קושי: קלה(למעט עליה קשה בנצרת)

שעת מפגש: 07:30

מקום מפגש: כפר כנא נקודת מפגש למגיעים מכיוון נצרת על כביש מס' 754 לאחר הכיכר בצד שמאל מצוי חניון(לעניות דעתי ללא תשלום) תנסו להחנות בו. שם המקום שמופיע במפה הינו חסר חשיבות מאחר ורק "דקרתי" את האזור בו ניפגש ולא מעבר. תביטו על העמודים ותוכלו לראות את הסימן הצהוב שהינו הסימן של שביל ישו. מי שעדיין אינו בטוח, שיתקשר אלי.

משך הטיול: 6-8 שעות

עלות טיול לרוכש מנוי לסדרה כולה: 75 ש"ח

עלות הטיול: 90


הערה: מטייל/ת מעל משקל 90 ק"ג ו/או סובל מבעיות בריאות מתבקש/ת לעדכן אותי בטרם ביצוע ההרשמה.

ציוד נדרש

  • 3 ליטר מים.
הזמנת טיול

שביל ישו – דרך הבשורה – הרעיון

 

שביל ישו | דרך הבשורה – עד שנת 1995 היו בארץ רק ארבעה סימוני שבילים: כחול, אדום, ירוק ושחור. ה'מהפיכה' שהביא עמו שביל ישראל הולידה מערך חדש של 'שבילי קונספט' המחברים בין השאר מסלולים קיימים ומייצרים אתגר פיסי ותכני. כך זכינו לשביל סובב כנרת, שביל הגולן ושביל ירושלים. אולי המעניין מבין השבילים הוא 'שביל ישו' (Jesus Trail). סימונו כתום והוא זהה לסימון השביל המקיף את עמק חרוד ובית שאן ('שביל עמק המעיינות').
בהשוואה לשאר 'שבילי הקונספט' זהו שביל קצר. אורכו הכולל 65 ק"מ, וניתן להשלימו בניחותא ללא הדרכה תוך 4 ימי הליכה, באם ההליכה מודרכת משלימים את המסלול ב-5 ימים. כמתבקש משמו השביל עובר דרך אתרים מרכזיים בפעלו של ישוע הנצרי, הנזכרים בברית החדשה. השביל הוא יזמה משותפת של דייב לנדיס – תרמילאי ותיק מארה"ב, ומעוז ינון – המנהל שני בתי הארחה בנצרת. השביל הושלם ב-2009 לקראת ביקורו של האפיפיור בנדיקטוס ה-16.
בשל ענייני סמכות, אחריות ואף קרדיטים, משרד התיירות הסיר את חסותו משביל ישו שהינו יוזמה פרטית, וסימן שביל חלופי שנקרא דרך הבשורה.
מכאן היום מצויים למעשה שני שבילים החופפים בחלקים מסוימים. את דרך הבשורה ניתן לזהות לפי אבני הסימון הגדולות עם סמל העוגן החרוט בהן, לעומת שביל ישו המסומן כסימון שבילים: לבן – כתום – לבן.

המשפחה

 

על מנת להבין את טיבו של השביל כדאי להבין כמה עקרונות בסיסיים בביוגרפיה של ישו. על פי הברית החדשה ישו הוא נצר לשושלת דוד המלך, אמו ואביו הם תושבי נצרת. שם, במקום בו עומדת כיום קתדרלת הבשורה המרשימה, נולד הרעיון הנצרי עם ירידת האל לרחמה של מרים (מריה) להתגלם בגוף אדם. מסופר כי המשפחה (הנמנית עם שבט יהודה) יורדת לבית לחם ושם נולד ישו. זאת על מנת להדגיש את הקשר לדוד המלך שנולד כידוע בבית לחם. אולם ישו גדל בגליל וחי שם כאחד האדם.
רק בגיל 30 מתחיל ישו את שליחותו כנביא וכמשיח. הוא מגיע לירושלים ומשם יוצא להתבודדות של 40 יום במדבר. בסופם הוא מוטבל על ידי יוחנן המטביל בירדן, מצפון לים המלח ואז הוא יוצא צפונה לשלוש שנים שבהן הוא סובב בגליל בגזרה שבין נצרת לצפון הכנרת – דורש בבתי הכנסת, מטיף להמונים ובעיקר עושה נסים רבים. תקופה זו מכונה באנגלית The Jesus trail בה עושה ישו נפשות לרעיונותיו, ויוצר את הבסיס הקהילתי הראשון לדת הנצרית.

ישו בנצרת

לבד מהתעברות הבתולה בנצרת, מספרת לנו הברית החדשה שישו מגיע לשם בתקופת פועלו ומוצא עצמו נרדף על ידי הרבנים. עבורו זהו מילוי האימרה: 'אין נביא בעירו', והסיפור מסתיים במסורת שישו עובר דרכם ומציל עצמו מלינץ'.
השביל המקורי נמשך מנצרת ועד לכפר נחום שבצפון מערב הכנרת. בראשיתו פונה השביל מערבה לכיוון ציפורי והכפר משהד. האתר הנצרי המובהק הראשון הוא כפר קנא, שם בטקס חתונה הופך ישו מים ליין משובח. זהו הנס הראשון והוא מתמקד בסימבולים של שלמות התא המשפחתי והיין כרמז לדם. בכפר קנא מתגורר גם בר-תלמי תלמידו של ישו.

השביל ואתריו

 

שביל ישו | דרך הבשורה – השביל ממשיך לקרני חיטים. הר געש כבוי שלועו התפרק ונותרו ממנו כמה זיזים (קרניים). זהו המקום בו נחלו הצלבנים מפלה בפני כוחותיו של צ'לאח א-דין בקיץ 1187. הנקודה הבאה היא קבר נאבי שועייב, המקודש לדרוזים. שועייב הוא יתרו חותן משה המייעץ למשה בעניינים מדיניים. על פי התפיסה הדרוזית שועיב המדייני הביא אל משה את רעיון המונותיאיזם. אפשר להתווכח, אבל שווה לבקר. קבר נבי שועייב נמצא בראש רמת-ארבל. המסלול ממשיך דרך הר הארבל ויורד במצוקו התלול למגדל משם מגיעה דמות נצרית נוספת: מריה מגדלנה (מרים המגדלית).
השביל עולה להר האושר, המשקיף על הגזרה הצפון מזרחית של הכנרת, בסמוך לכביש 90. שם, על פי המסורת נושא ישו את 'הדרשה על ההר' המקפלת את מרבית משנתו החברתית של ישו. במקום מתנוססת כנסיה מרשימה פרי תכנונו של האדריכל הפורה אנטוניו ברלוצי. השביל יורד לטבח'ה – המקום בו מחולל ישו נס בו הוא מאכיל אלפי אנשים כשכל שבידיו הוא חמישה כיכרות לחם ושני דגים. במקום מספר כנסיות הקשורות למעשיו של ישו בחייו, וגם בימים בהם קם לתחיה לאחר מותו, ביניהם טקס מינויו של פטרוס להיות ממשיך דרכו של ישו, הנתפס בעולם הקתולי כראשית מוסד האפיפיורות.
השביל מסתיים בכפר-נחום, הזוכה בבריה"ח לכינוי 'עירו של ישו'. במקום אתר ארכיאולוגי מרשים ובו בית כנסת תלמודי ושרידי כנסיה ובית כנסת מן המאה הראשונה לספירה – זמן חייו של ישו.

השביל וחלקיו

 

את המסלול נוח לחלק לארבעה עד חמישה ימים. ביום הראשון מנצרת עד כפר כנא. בשני עד כפר זיתים, בשלישי עד כרי דשא – חוף תמר, ובאחרון עד לכפר נחום. לנוחות המטיילים עומדים חניוני לילה וגם בתי הארחה סמוכים.
בשנה שעברה הוסיפו לשביל שלוחה דרומית שאורכה כ-73 ק"מ. מסלול זה, בעל סימון זהה, עובר באתרים נצרים נוספים כגון טבריה, אתר הטבילה בירדנית, וכנסיית ההשתנות בהר התבור. השלוחה הדרומית מייצרת למעשה מסלול מעגלי שאורכו הכולל כ-130  ק"מ.

 

תגובות

* נא להעתיק ולהדביק את כתובת ה-URL של עמוד הסרטון ביוטיוב.