נחל משמר

פרטי הטיול

יעד: מדבר יהודה ובקעת ים המלח

אורך המסלול: כ-10 ק"מ.

דרגת קושי: בינונית +

תאריך יציאה: 12/04/2017

תאריך חזרה: 12/04/2017

שעת מפגש: 07:00

מקום מפגש: בכניסה לדרך העפר האדומה לאחר הק"מ ה-265 על כביש מס' 90

משך הטיול: 7-9 שעות.

הערה: הטיול כפוף למינימום נרשמים .

חובה: בטיול זה מומלץ לצרף שומר שישמור על כלי הרכב, צרוף השומר יהיה בתוספת תשלום שיחולק בין המשתתפים

עלות הטיול: 100 ש"ח

שליחת נקודת מפגש


הערה: מטייל/ת מעל משקל 90 ק"ג ו/או סובל מבעיות בריאות מתבקש/ת לעדכן אותי בטרם ביצוע ההרשמה.

ציוד נדרש

  • 3 ליטר למטייל.
  • איטום כל הציוד כנגד מים - לא הפעם
  • נעליים להליכה במים בנוסף לנעלי ההליכה.
  • כובע.
  • אוכל למהלך היום.
הרשמה לטיול הזמנת טיול

נרשמו לטיול

  • אלי גרבי


נחל משמר

נחל משמר

מרום 500 מ' בסמוך להר חולד, משתפל לו נחל משמר אל עבר ים המלח. נחל משמר הינו אחד הנחלים הקצרים במדבר יהודה ואורכו כ-12 ק"מ בלבד. הנחל מתחתר בבמת השוליים המזרחית  ויוצר מעוק  שאינו עמוק במיוחד ועד לעזיבתו את מצוק העתקים והמשכו לים המלח. חלקו המרשים של הנחל הינו החלק העובר בתוך המעוק ואורכו כ-2.5 ק"מ. מקור שמו של הנחל מתרגום שמו בערבית. בתוך כך הוא מבצע צניחה של כמעט 800 מטרים.


הצעות למסלול טיול

איך מגיעים: נוסעים לכיוון מצדה על כביש מס' 90, פונים בדרך עפר המסומנת אדום מערבה לאחר הק"מ 235 ונוסעים על הדרך כשני ק"מ.

את נחל משמר ניתן לבצע במספר אופנים:

1. מסלול ארוך  – המגיע לרמת המדבר ומשם ישנן אפשרויות רבות. ההתחלה החניון הלילה על ס"ש אדום ובנקודת המפגש עם ס"ש כחול לבחור את הדרך הקלה – להמשיך על ס"ש אדום או לבחור ללכת בתוך המעוק לאורך ס"ש כחול. לאחר המפגש של שני ס"ש ביציאה מהמעוק ממשיכים על ס"ש אדום לעבר מעלה משמר. מעלה משמר הינו אחד המעלים הקשים ביותר.

2. מסלול קל – הליכה קלה לאורך ס"ש אדום והגעה עמו למערת המטמון ולעין משמר, אורך המסלול הלוך חזור כ-10 ק"מ.

3. המסלול הממולץ – הליכה על ס"ש אדום, לאחר 1.75 ק"מ מגיעים לפיצול שבילים עם ס"ש כחול לבחור בכחול, להמשיך בתוך המעוק עד למפגש עם ס"ש האדום ולהמשיך לעבר עין משמר ומערת המטמון. החזרה הינה קלה לאורך ס"ש אדום. אורך המסלול כ-10 ק"מ.

[נחל משמר


מה מזמן לנו הנחל

[נחל משמר

כשני ק"מ של נסיעה על דרך עפר מסומנת אדום נגיע לחניון לילה מזרחי ולמחסום, כאן נחנה את המכוניות. אזהרה: המקום מועד לפריצת מכוניות ומן הסתם ע"י העובדים הנמצאים בשטח הקידוח המצוי במקום.

נלך על  השביל המסומן אדום, שביל זה עולה  מגובה 296- באופן מתון ולאורך ערוץ הנחל. ההליכה נוחה ברובה ונמשכת כ-1.75 ק"מ.  לאורך הנחל נוכל להבחין צמחייה אופיינית ודומיננטית: שיטת הסוכך ובעשרות שיחי ,שיח אברהם" הפזורים לכול אורכו. בהגיענו לפיצול השבילים אדום וכחול נבחר את המסלול המסומן כחול ונעלה בערוץ הנחל הממתחתר ויוצר מעוק. חלקו המעוקי של הנחל מורכב ממסלע גיר קשה הינם שריד  לימת הלשון הקדומה שים המלח הוא תוצר צעיר שלה. סלעי הגיר יוצרים נוף מעוגל בצבע אפרפר ולאורך המעוק נוצרו מספר מפלונים. הגבים הצמודים למפלונים אלו מחזיקים מים במהך רוב ימות השנה וחצייתם בשחיה. נקודות המעבר אינן משופעות ביתדות אחיזה  לנוחיות המטיילים ולעיתים המעבר מצריך זהירות מירבית.

גב עם מדרגות חצובות בסלע ומעליו מספר לא מבוטל של יתדות מתכת יסמנו למטייל שנקודת היציאה מהמעוק קרבה והולכת. את ס"ש האדום ניפגוש יורד על הרכס מימין. מכאן ניתן לחזור לאורך המסלול האדום בדרך נוחה וקלה לעבר נקודת ההתחלה ואו להמשך לעבר: מעלה משמר, עין משמר ואו מערת המטמון. חזרה מומלצת הליכה על המסלול המסומן אדום.


תגובות

יש להזין את התוצאה *

* נא להעתיק ולהדביק את כתובת ה-URL של עמוד הסרטון ביוטיוב.