נחל הקיבוצים ועמק בית שאן

מפגש קבוצות ארץ הצבי טיולים לדורותיהם

ביום שישי ביום ה-03-06-2016 נקיים מפגש של כל המטיילים של ארץ הצבי טיולים למפגש מגבש ומהנה. נפגשים בשעה 17:00 בחניון נחל הקיבוצים. משם או שנלך לתחילת נחל הקיבוצים או שנוקפץ לתחילת המסלול הרטוב. הליכה במסלול הרטוב כולל משחקי מים. בסוף המסלול נקיים ארוחה משותפת כולל ערב שירה.

פרטי הטיול

יעד: העמקים

אורך המסלול: מאות מטרים בודדים

דרגת קושי: קלה

שעת מפגש: 17:00

מקום מפגש: חניון נחל הקיבוצים

משך הטיול: עד הלילה

עלות הטיול: 50

שליחת נקודת מפגש


הערה: מטייל/ת מעל משקל 90 ק"ג ו/או סובל מבעיות בריאות מתבקש/ת לעדכן אותי בטרם ביצוע ההרשמה.

ציוד נדרש

  • כובע/כיסוי ראש.
  • 3 ליטר מים למטייל
  • נעלי הליכה ונעלי הליכה במים.
  • בגדי ים.
  • קרם הגנה.
הרשמה לטיול הזמנת טיול


הגלבוע

 

 


עין יזרעאל

הרגע הגדול של המעיין היפה הזה נזכר בפרק כ"ט בספר שמואל א', במלחמתו האחרונה של שאול. בעוד הפלישתים מרכזים את כוחותיהם באפק חונה צבאו של שאול ב"עין אשר ביזרעאל" (שם, פס' א'). לשמחת החוקרים זיהוי של העיר המקראית יזרעאל הוא ודאי וכך גם מיקומו של המעיין.
במועדים השונים זוהי פינת חמד המושכת אליה מטיילים רבים.
זהו המעיין המערבי ביותר מבין מעיינות עמק חרוד ומכונה בערבית 'עין אל מיתה' כלומר: המעיין המת וזה משום שיבש לחלוטין בקיץ. עד למחצית המאה ה-19 המעיין היה נובע רק בחורף, והוא הלך והתייבש. על מנת לחדש את הזרימה היה על תושבי הכפר 'זרעין' הסמוך לחצוב נקבה כדי להגיע אל מי התהום שמפלסם ירד. הנביעה כאן, כמעט כמו כל הנביעות למרגלות הגלבוע מקורה במעיין העתק – כלומר מדובר במים שמחלחלים לשכבות עמוקות ועולים לאורך קו שבירה גיאולוגי, בבטן האדמה מתחממים המים ולכן נובעים בטמפ' נעימה של כ-28 מעלות לאורך כל השנה (והמפורסם שבאלו הוא כמובן הסח'נה).
מימי המעיין נלכדים ומובלים בנקבת בטון אל תעלה הנשפכת לבריכה רחבת ידיים. רוב המתקנים בשטח עשויים בטון ונבנו בתקופת המנדט. בלב הבריכה בית משאבות בן 3 חדרים, שחלק מהמנגנון שלו שרד.
בראשית שנות האלפיים שוב הלך המעיין והתייבש. עד שבשנת 2009 הזרימה אליו מקורות מים מקידוח סמוך.
מלבד האיקליפטוסים שניטעו במקום לרווחת המטיילים, נוכל למצוא כאן צמחיית נחלים צפופה של קנה, עבקנה ומעט שיחי פטל שהיה פעם גדל כאן פרא והקשה את הגישה למעיין. לצד השבילים המקיפים את המעיין נזהה באביב ובקיץ גדילנים וברקנים וכן גזר קיפח.


נחל הקיבוצים

 

 

אחת מפינות החמד החביבות בעמק חרוד. הנחל הקטן הזה ניזון בעיקר משני מעיינות, שנקראים עין חומה ועין מגדל ולא בכדי. הוא זורם מדרום לקיבוץ ניר דוד ומכאן שמו. משם הוא ממשיך (בחלקו המטויל) לעבר כביש 669, חוצה אותו, ממשיך ישירות אל בית שאן, עוקף אותה ממזרח ונשפך לנחל חרוד בין עתיקות בית שאן ובית הקברות. עינות חומה ומגדל, כמו גם הסחנה ועין שוקק, הם חלק מסדרת מעיינות העתק הנובעים למרגלות הגלבוע ומתאפיינים בטמפרטורה קבועה ונעימה של 28 מעלות כל השנה. הגם שמימי הנחל מתקררים מעט לאורכו, עדיין נעים לטבול בו גם בחורף.
מעבר לחניון המוסדר של הנחל תל שוכה, שבו נרצחו במהלך המרד הערבי בשנות ה-30 אהרון אטקין, דיוד מוסנזון וחיים שטורמן, שלושה שומרים, חברי קבוצה השומר הצעיר שעיבדה כאן את השדות. לאחר שהערבים שילחו בשדות אש הוקם תל עמל (היום: ניר דוד) כישוב חומה ומגדל הראשון לשם קביעת עובדה בשטח ומכאן שמות המעיינות הסמוכים. הגן בו נובעים מעיינות הסח'נה נקרא על שם שלושת השומרים: גן השלושה.
מבט במפה הטופוגרפית יגלה לנו ששיפוע הנחל הוא מזערי רובו זורם למעשה בתעלות חפורות, ומתועל ע"י חברת מקורות לצרכי השקיה ושתיה. בשל מתינותו נוחה גם הזרימה. הקטע המטויל הוא קצר: כשבע מאות מטרים בתעלה רחבה בין צמחייה סבוכה. לאחר הליכה על דרך עפר המקבילה לנחל במעלה הזרם ניכנס למים המרעננים. גובהם הממוצע הוא כמטר אחד. במסלול אנו ספק הולכים ספק נישאים עם הזרם עד למעבר הצינורות.
מצדי הנחל מלווה אותנו צמחיית נחלים אופיינית: נזהה כאן קנה, עבקנה, פטל קדוש, שיח אברהם ושנית גדולה. במים שטים להנאתם דגי חפף, וביום טוב נוכל להבחין גם בצבי ביצה. השדות הסמוכים והדגים מושכים לכאן עופות רבים וביניהם: שלדגים, סיקסקים, אנפות וחסידות בעונה.
את הצינורות מומלץ לעבור מלמעלה, כלומר לטפס אל דרך העפר ולרדת להמשך המסלול מעברה השני. הרפתקנים יעדיפו לגלוש בתוך הצינורות. פעולה שיש בה מידת סיכון ומנת כאבים בישבן, אך היא אפשרית.
לאחר הצינורות ממתין לנו עוד קטע הליכה במים. לקראת סיומו נגיע למספר חבלים המשתלשלים מעצי האיקליפטוס שניטעו לאורך הנחל. גם כאן ההרפתקנים שבינינו ינסו בוודאי לעופף בקפיצת 'טרזן' אל המים. השאר ימשיכו אל בריכת הבטון שבסוף המסלול.
במקום חניון מוסדר ללא תשלום, ובצל האיקליפטוסים נוכל לערוך פיקניק סיום חגיגי.


עין מודע


ערבה מחודדת


תגובות

יש להזין את התוצאה *

* נא להעתיק ולהדביק את כתובת ה-URL של עמוד הסרטון ביוטיוב.