נחל המעיינות

פרטי הטיול

יעד: הרי יהודה

אורך המסלול: כ-2-3 ק"מ.

דרגת קושי: קלה עד בינונית

שעת מפגש: 09:00

מקום מפגש: בירידה לעבר ליפתא.

משך הטיול: 6-7 שעות.

הערה: הטיול כפוף למינימום נרשמים .


הערה: מטייל/ת מעל משקל 90 ק"ג ו/או סובל מבעיות בריאות מתבקש/ת לעדכן אותי בטרם ביצוע ההרשמה.

ציוד נדרש

  • נעלים להליכה גבוהות.
  • מים לשתיה 3-4 ליטר למטייל.
  • כובע/כיסוי ראש.
  • חולצות עם שרוולים, מכנס ארוך או שמלה.
  • קרם הגנה.
  • בגד-ים.
הזמנת טיול


  נחל המעיינות

נחל המעיינות – מסלול הליכה בתחומי פארק קנדה רחב הידיים מדרום למודיעין בשוליים הצפון מזרחיים של השפלה. 7,000 דונם שנתרמו ע"י יהדות קנדה ונרכשו ע"י הקק"ל, כוללים שפע של אתרים ופינות חמד. את המסלול ניתן להתחיל בחרבת עקד, בראש גבעה החולשת על האזור, כאן ברום 350 מ', נחשפו בחפירות משנות ה-60 ואילך שרידי מבצר מהתקופה החשמונאית, ומטבעות ממרד בר כוכבא. במורד הגבעה מספר גתות.
מן הגבעה נרד אל עמק המעיינות. כאן שכנה אמאוס ההלניסטית, לכאן הוביל בהברקה טאקטית יהודה המכבי את חילות הסלאוקים בפיקודו של ניקנור בשנת 165 לפ"ס, היכה בהם וגרם למנוסתם. זה היה הקרב השלישי וללא ספק המוצלח ביותר מבין 8 הקרבות של יהודה המכבי.
לכל אורך המסלול מלוות אותנו אמות מים מן השלב הרומאי של העיר, שרשות הגנים בחרה לשקם ולשמר. אורך האמות, והבריכות הקטנות שהן מתנקזות אליהן ומתפצלות מהן לחלקות השונות מרשים בהחלט. ממצא נוסף לאורך הדרך הוא שורה של מבני קבורה מונוליטיים (עשויים אבן אחת) החצובים בתוך סלעי ענק, בכמה מהם ניתן לזהות 4 קברים ויותר, במספר מפלסים. הילדים הסקנים ימצאו בוודאי עניין בזחילה דרך הפתחים השונים.
לאורך המסלול נפגוש עצי פרי רבים ואף שיחי ורדים גדולים, שריד לבוסתנים שהיו בשני הכפרים הערביים ששכנו במקום, אמאוס ויאלו. הללו פונו בעקבות הסכמי חילופי קרקע עם ממלכת ירדן בשנת 67, לאחר מלחמת ששת הימים. בסיום המסלול בריכה מלאכותית המנקזת את מימי העמק. לא מומלץ להיכנס למים. אך ניתן לשבת על המדשאות ולסיים את המסלול בפיקניק נעים בצל העצים.

 

מסלולים מוצעים ודרכי הגעה
מנזר לטרון (כניסה מכביש מספר 3, בירידה מכביש 1, לפנות לכיוון אשקלון) – המנזר הידוע בשמו 'מנזר השתקנים'.  ניתן לבקר במנזר בשעות 0800-1100 ו1430-1700- פרט ליום ראשון, לקבל הסבר מהנזירים (אפשר לבקשר לראות את הסרט על המנזר) ולטעום מהיין המצוין המיוצר במקום.

טורון דה שבלייה – כדי להגיע למבצר יש להשאיר את המכונית ברחבת החניה שבמנזר השתקנים וכ 50 מטר לפי השער שעל המנזר, בדרך העולה אליו, ישנו שביל המסומן בסימון שבילים כחול העולה בעליה לא ארוכה לראש הגבעה.

פארק קנדה – (כניסה מכביש מספר 3, בירידה מכביש 1, לפנות לכיוון מודיעין)

ניתן להזמין את הטיול כטיול מאורגן לקבוצות – נחל המעיינות

 


מנזר לטרון – מנזר השתקנים


טורון דה שבליה


קרב אמאוס


אמאוס הרומית


פארק קנדה


עמק אילון


תגובות

יש להזין את התוצאה *

* נא להעתיק ולהדביק את כתובת ה-URL של עמוד הסרטון ביוטיוב.