מקורות הכנרת – הזאכי – שפך נחל משושים

הטיול מתקיים בשני מועדים:

ביום שישי ה-12-08-2016 הטיול פתוח לכלל המטילים.

ביום שבת ה-27-08-2016 הטיול מיועד לפו"פ. בחירת מועד הטיול מתבצעת באמצעות טופס ההרשמה.

פרטי הטיול

יעד: הגליל התחתון ובקעת כנרות

אורך המסלול: כ-2 ק"מ.

דרגת קושי: קלה עד בינונית

תאריך יציאה: 27/08/2016

תאריך חזרה: 27/08/2016

שעת מפגש: 09:00

מקום מפגש: כניסה לכביש הגישה המוביל למג'רסה

משך הטיול: 3-4 שעות.

הערה: הטיול אינו מתאים לבעלי מוגבלויות.

הערה: הטיול כפוף למינימום נרשמים.

עלות הטיול: 100

שליחת נקודת מפגש


הערה: מטייל/ת מעל משקל 90 ק"ג ו/או סובל מבעיות בריאות מתבקש/ת לעדכן אותי בטרם ביצוע ההרשמה.

ציוד נדרש

  • נעלי הליכה סגורות להליכה במים - נעלי ספורט ואו נעליים גבוהות. כל נעל אחרת אינה מתאימה!
  • בגדים לשחיה.
  • 2 ליטר למטייל.
  • אוכל למהלך הטיול בקופסאות אטומות למים.
  • קופסה ואו שקית אטומה למים לציוד חשוב כמו: מפתחות, פלאפונים וכדומה.
הרשמה לטיול הזמנת טיול


בקעת צידה | בטיח'ה

 

יוצא שהנחלים המרשימים יותר של רמת הגולן מתנקזים כולם לאזור אחד לחופה הצפון מערבי של הכינרת. האזור כונה בתק' המשנה והתלמוד 'בקעת בית ציידא' ובערבית 'הבטיחה'. המילה צייד בארמית, כמו בערבית מתייחסת גם לדייג. שפכי נהרות, בהם החומר האורגני הרב הנסחף מן ההרים מהווה בסיס לשרשרת מזון ענפה, הם תמיד אזור מועדף על הדגים, גם על הדייגים. רוב הקרקע של בקעת בית ציידא היא למעשה אדמת סחף בזלתית שהגיעה עם הנחלים, ולמעשה מדובר במעין דלתא, וכשמגיעים הנחלים העמוקים אל הדלתא הפתוחה הם מתחתרים בערוצים רבים. המג'רסה, המפורסם הוא ערוץ של נחל דליות. מסלול הזאכי הוא הערוץ השביעי מתוך 12, של נחל משושים. הוא קרוי כך מפני שמימיו זכים.הכניסה למסלול אפשרית משני כיוונים – מעט מזרחה מגשר אריק נמצא כביש גישה משולט, ולבאים מעין-גב כניסה דרך הכביש המוביל למג'רסה. צריך לשים לב לשלט ולהמשיך ישר לדרך העפר ולא לפנות שמאלה עם הכביש. בהמשך הנתיב, משני הכיוונים, מגיעים לשטח פתוח המאפשר חניה. מכאן יש להמשיך על דרך הרכב ברגל (משני הכיוונים) כיוון שמדובר בדרך בריטית שהשנים חירבו. בחלקים ניכרים ממנה ישנה זרימה של כמה ערוצים לרוחב הדרך ובסמוך למסלול אף לאורכה.עתה נגיע לשלט המכוון אותנו דרומה לשביל צר המתפתל בין צמחים חד-שנתיים רבים. עד לשנת 67, היו כאן כמה כפרים סוריים, ואנו נוכל ליהנות מעצי תמר, רימון, תאנה וגפנים הנותנים את פירותיהם בעונה וניחוח עדין ונעים משך כל השנה.

מן השביל יורדת דרך מזרחה אל ערוץ הזאכי. שימו לב – מרגע הכניסה לערוץ נלך כל הזמן במים. 3 נקודות לפחות מחייבות שחיה ועל חפצים אלקטרוניים יש להגן בחכמה, ומוטב שלא לקחת אותם כלל אם אפשר. בשנתיים האחרונות התמלאו במקצת הבריכות בסחף מה שהנמיך את מפלס המים. כיום יכול מבוגר ממוצע בגבהו לחצות אותן למעשה בהליכה.

בהיותו חבוי, בלתי מוסדר, ואתגרי לתנועה נותר ערוץ הזאכי פראי. הצמחיה הסבוכה סוגרת על הערוץ מכל עבר. גפנים ומטפסים אחרים מעניקים למקום אווירה של ג'ונגל נמוך. לאורך הגדות נוכל למצוא ערבי נחל, לבנה רפואי, שיח אברהם והרדופים. בקו המים נענע-נחלים.


הגעה למסלול

הכניסה לתחילת המסלול של הזאכי נמצאת כיום מהכניסה למג'רסה.

הגעה לתחילת המסלול: ניסע לעבר צומת דליות, נפנה ימינה בכביש הגישה למג'רסה. כעבור כ- 800 מטר נגיע לעיקול חד שמאלה שבצידו עמוד ציון  לשלושה כיוונים. נעזוב את הכביש ונפנה ימינה לעבר השביל המסומן שחור(זוהי דרך עפר זרועה באבני בזלת רבות, ניתן לנסוע בה עם כלי רכב פרטיים אך נדרשת זהירות מירבית). לאחר כ- 1.2 ק"מ חצה גשר אירי  ונגיע לפנייה שמאלה, משמאלנו עץ אקליפטוס בעל שלושה גזעים וחור במרכזו, כמו כן מצוייה "צפרדע" במקום. נפנה שמאלה ונמשיך עם הסימון הכחול עד לעיקול בו השביל פונה ימינה ומייד שמאלה. משמאלנו יימצא מטע מנגו( כיום גזום וגזעיו צבועיים לבן) מימיננו שדה בור. נפנה ימינה בחדות, דרך העפר מקיפה את השדה. לאחר נסיעה קצרה נגיע לחורשת האקליפטוסים מימיננו שטח מפולס ונקי, שם נחנה את כלי הרכב.

תחילת המסלול הינה להמשיך על דרך העפר ולעבור את האיקליפטוס, לחצות את הדרך עם המים, ולאחר כמה עשרות מטרים בפיצול השבילים ללכת על השביל הפונה שמאלה ולרדת למים.

ניתן להזמין את הטיול כקבוצה מאורגנת – מקורות הכנרת – הזאכי – שפך נחל משושים


שפירית | שפרירית

שפירית כחולה


שפרירית אדומה


ערבה מחודדת


פטל קדוש